Кривой Рог новости
Поведінка ради, депутатів та партійних фракцій у м. Кривий Ріг (спостереження ОПОРИ)
25.07.2011 23:05 | Власть

Поведінка ради, депутатів та партійних фракцій у м. Кривий Ріг (спостереження ОПОРИ)

2.ПОВЕДІНКА РАДИ, ДЕПУТАТІВ ТА ПАРТІЙНИХ ФРАКЦІЙ  (частина піврічного звіту ОПОРИ)

A. рівень відвідуваності та участі у дискусіях
В процесі отримання інформації про відвідуваність фракцій виявилося, що це питання не так просто відстежити. Незважаючи на наявність останньої версії електронної системи «Рада», що дозволяє всебічно висвітлювати процес роботи депутатів, представникам громадськості не так легко отримати потрібну інформацію. На засіданнях міської ради на табло поіменно не відображається інформація про зареєстрованих та відсутніх депутатів, подається загальна кількість зареєстрованих у сесійній залі.  Криворізькій міській раді спостерігачами Опори було зроблено інформаційний запит щодо надання копій протоколів пленарних засідань (№Ф-3484-П від 30.05.2011р). Запит  було задоволено – проколи були надані в електронній формі. У протоколах теж зазначається загальна кількість зареєстрованих на засіданні депутатів.

Відвідуваність депутатами сесій міськради
Криворізька міська рада налічує 90 депутатів. На жодному пленарному засіданні не було 100% присутності депутатського корпусу.


Сесія

Кількість зареєстрованих депутатів

% присутніх від загальної кількості

1 пленарне засідання
I сесії

83

92,2

2 пленарне засідання
I сесії

88

97,7

II сесія

71

78,8

III сесія

73

81,1

IV сесія

81

90

V сесія

81

90

VI сесія

71

78,8

VII сесія

72

80

VIII сесія

79

87,7

IX сесія

73

81,1

X сесія

67

74,4

Найбільше депутатів було на 2 пленарному засіданні I сесії – 88 чоловік (97,7%), найменша відвідуваність спостерігалась на X сесії – 67 депутатів – 74,4% від загальної кількості. В середньому на пленарних засіданнях міської ради присутні 76 депутатів -  84,7 %.

Дискусії на засіданнях ради місця не мають. Депутати Криворізької міської ради займають неактивну позицію при розгляді питань порядку денного пленарних засідань. Абсолютна більшість питань голосуються пакетами, ведучий засідання оголошує номери питань, якщо у депутатів не виникає запитань, проект рішення без обговорення ставиться на голосування. У значній частині випадків доповідач навіть не піднімається на трибуну.

Представники Партії регіонів інколи ставляють доповідачам формальні і лояльні запитання. Найчастіше незручні питання ставляють комуністи, але це скоріше виняткові випадки. Загалом, усвідомлюючи відсутність можливості шляхом голосування досягти прийняття власних пропозицій, малочисельні фракції відмовилися від практики висунення альтернативних рішень. За їхньої мовчазної згоди одноголосно приймається більшість рішень. Єдиним винятком є фракція Компартії, котра інколи голосує проти (та й то не завжди повним складом) або утримується.


B. Дотримання процедур і прозорість діяльності ради.

Рада чітко виконує всі формальні процедури, пов’язані з дотриманням регламенту.
Так, відповідно до регламенту, пленарні засідання проводяться в четверту середу місяця, засідання постійних комісій ради – за 5 днів до пленарного засідання ради.
Станом на 24.06.2011 р. Криворізька міська рада  провела  10 сесій, які складались із 11 пленарних засідань.


Сесія  Криворізької міської ради

Дата

Кількість розглянутих питань

1 пленарне засідання I сесії

08.11.2010р.

-

2 пленарне засідання  I сесії

11.11.2010р.

6

II сесія

30.11.2010р.

50

III сесія

22.12.2010р.

56

IV сесія

30.12.2010р.

36

V сесія

26.01.2011р.

42

VI сесія

23.02.2011р.

65

VII сесія

30.03.2011р.

63

VIII сесія

27.04.2011р.

64

IX сесія

25.05.2011р.

49

X сесія

22.06.2011р.

48

Першу сесію новообраної ради було скликано Криворізькою міською виборчою комісією, згідно з регламентом, не пізніше як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради, а саме: 8 та 11 листопада. Наступні сесії мають скликатися міським головою не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок – не рідше, ніж один раз на місяць. Оскільки питання відведення земельних ділянок займають левову частку від усіх питань на кожному засіданні (лише на IV сесії не розглядалися земельні питання), то  сесії у Криворізькій міськраді скликаються щомісяця. Розпорядження міського голови про скликання чергової сесії із зазначенням основних питань, які виносяться на розгляд ради, доводяться до відома депутатів і населення міста шляхом оприлюднення у засобах масової інформації не пізніше як за 10 днів до її відкриття.

Всі сесії є повноважними, оскільки в пленарних засіданнях беруть участь більше половини депутатів від загального складу ради.

Проекти порядку денного, рішень ради депутати отримують при реєстрації за 5 днів до пленарного засідання, тобто під час засідань постійних комісій ради.

Основні висновки щодо надання інформації

Джерелом інформації для громадськості є офіційний сайт міської ради, комунальна газета «Червоний Гірник», муніципальна телерадіокомпанія «Рудана». Деякі проекти рішень, такі як регуляторні акти, вчасно публікуються в цих виданнях.

Міська рада відокремлює питання, що потребують прийняття регуляторних актів в окремий план (у листопаді кожного поточного року), що підлягає опублікуванню в 10-денний термін у газеті «Червоний Гірник» та на офіційному веб-сайті. Там же оприлюднюються проекти регуляторних актів та рішення ради.

Офіційний сайт виконкому Криворізької міської ради містить інформацію про місто, новини, анонси подій, інформацію про сесії міської ради за 2000-2011роки, від IX сесії VI скликання (після вступу в дію Закону «Про доступ до публічної інформації») розміщується повний порядок денний і всі прийняті рішення. До IX сесії VI скликання публікувалася коротка інформація про сесію та деякі рішення, котрі мали нормативно-правовий характер. На сайті можна отримати інформацію про засідання виконкому, ознайомитися з окремими його рішеннями, із розпорядженнями міського голови, із планом міських заходів (саме в цьому плані  можна побачити коли, де і з якого питання будуть проводитися публічні слухання). У розділі «Місцева влада» є біографія міського голови, інформація про виконком (склад, структурні підрозділи), а також список депутатського корпусу (біографії не подаються, вказано виборчий округ, партійність, рівень освіти, посада і місце роботи депутата)  та склад постійних комісій; є інформація про районні у місті ради.


C. Відкритість ради для громадян

«Статут територіальної громади м. Кривого Рогу» затверджено рішенням від 29.09.2010 № 404 Криворізької міської ради попереднього скликання. З січня 2011 року Статут криворізької громади вивчає Дзержинський районний суд. Громадська організація «Рух «Справедливий Кривбас» вважає, що Статут підлягає скасуванню як через порушення регуляторної процедури його прийняття, так і через невідповідність його змісту чинному законодавству: всупереч законодавству не визнається існування територіальних громад районів та їхнє право на розпорядження землею.

Відповідно до статті 12 Статуту члени територіальної громади мають право ініціювати розгляд міською радою будь-якого питання, віднесеного до відання органів місцевого самоврядування.

Порядок внесення місцевої ініціативи на розгляд ради визначається міською радою.

Відповідно до статті 13 Статуту члени територіальної громади мають право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами міської ради, посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання, вносити пропозиції з питань міського значення, що належать до відання місцевого самоврядування.

Пропозиції, внесені за результатами громадських слухань, підлягають обов'язковому оприлюдненню та розгляду органами і посадовими особами місцевого самоврядування.
На ділі ж міська рада ніколи не виступала ініціатором громадської участі. Навпаки, рада намагається приховати максимум інформації про свою роботу. Виконується лише необхідний мінімум процедур.

На виконання Закону України «Про доступ до публічної інформації» було внесено зміни до Регламенту міської ради. Порядок денний пленарних засідань та прийняті рішення відтепер міська рада зобов’язана оприлюднювати на офіційному сайті міськвиконкому не пізніше 5-ти робочих днів з дня їх затвердження. Але ні міський голова, ні депутати під час засідання ради й на прес-конференції не оголосили цю вкрай важливу для громади новину.

Доступ на засідання ради громадян.

Начальник відділу по зв’язках з громадськістю міськвиконкому Глінський Є.В. на запитання спостерігача Опори чи мають громадяни доступ на засідання ради, від прямої відповіді ухилився, сказавши, що ще ніколи громадяни не виявляли бажання бути присутніми на засіданнях ради. Тому, напевно, про присутність громадян на засіданнях ради нічого не говориться і в регламенті. Дослівно з регламенту:
«На пленарні засідання ради можуть запрошуватися народні депутати України, депутати обласної ради, керівники правоохоронних органів міста,голови районних у місті рад, керівники виконавчих органів ради.

У разі необхідності, на засідання ради або постійних комісій запрошуютьсяпредставники державних органів, районних у місті рад, політичних партій, громадських, релігійних організацій, трудових колективів, засобів масової інформації, акредитованих при раді» (зі статті 16).

Жодної можливості внеску громадськості під час засідань ради і комітетів немає. З регламенту: «Запрошені повинні утримуватися від публічних проявів свого ставлення до питань, які розглядаються радою або постійною комісією. У разі порушення порядку, вони, за розпорядженням головуючого, можуть бути позбавлені права бути присутніми на засіданнях» (зі статті 16).

У Криворізькій міській раді проводяться публічні слухання при підготовці проектів регуляторних актів. Кількість слухань відповідає кількості підготовлених проектів регуляторних актів.

Відомо, що в Кривому Розі громадські слухання ініціюють і проводять лише управління розвитку підприємництва та житлово-комунальні підприємства. У випадку управління розвитку підприємництва слухання проводить начальник управління, а мав би проводити не чиновник міськвиконкому, а представник інтересів територіальної громади (міський голова, секретар міськради).

В місті немає громадських рад. Більшість громадських організацій діють лише з короткостроковою політичною метою, і не здатні до об’єднань і спільної роботи.
Жодних зустрічей фракцій з виборцями не було.

В комунальній газеті «Червоний Гірник» та на офіційному сайті міськради опубліковано графік і адреси  прийому депутатами виборців.

Приймальні Партії регіонів приймають громадян відповідно до графіку. Прийом громадян проводять не депутати особисто, а їхні помічники. До приймалень депутатів Партії регіонів громадяни звертаються постійно. В місті це чи не єдиний спосіб вирішити окремі нагальні проблеми. Зазвичай за допомогою коштів підприємців-прихильників Партія регіонів дійсно надає допомогу: освітлення під’їздів, спорудження пісочниць і завезення піску, прибирання сухих дерев тощо.

У фракції «Сильна Україна» інший підхід. Намагаючись потрапити на один з таких прийомів, спостерігач від Опори наштовхнувся на перешкоди: треба було завчасно зателефонувати до секретаря приймальні, оголосити питання, що будуть задані депутатові; секретарка повинна була дізнатись, чи хоче депутат говорити на цю тему, і чи матиме він час для зустрічі; через 2 – 3 дні треба було знову телефонувати, щоб дізнатись результат попередньої домовленості.

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация