Кривой Рог новости
Загальні висновки за результатами піврічного спостереження ОПОРИ у м. Кривий Ріг
25.07.2011 23:27 | Культура

Загальні висновки за результатами піврічного спостереження ОПОРИ у м. Кривий Ріг

Загальні висновки за результатами піврічного спостереження ОПОРИ у м. Кривий Ріг

 1. За підсумками місцевих виборів 2010 року у Криворізькій міській раді шостого скликання більшість отримала Партія регіонів з 64-ма місцями з 90-та можливих.

Розподіл інших політичних сил склався таким чином:

 1. Комуністична партія України -  9 мандатів;
 2. Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» - 7 мандатів;
 3. «Фронт Змін» - 5 мандатів;
 4. «Сильна Україна» - 4 мандати;
 5. «Народна партія»  -  1 мандат. 
 6. 89 депутатів розподіляються на 5 фракцій: Партія регіонів, Комуністична партія України, Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина», Фронт Змін та Сильна Україна. 1 депутат-мажоритарник, який представляє Народну партію, не увійшов до складу жодної з фракцій.

 Частка депутатів-регіоналів від загальної кількості депутатів складає 71%, і фракція Партії регіонів не потребує коаліції для формування більшості. Отже, більшість у раді не є коаліційною. Але й немає в раді фракцій, котрі б заявляли свою опозиційність. Складається ситуація, що неформально разом з Партією регіонів до більшості входять всі фракції, а також один позафракційний депутат.

 1. Міським головою став висуванець Партії регіонів, ректор Криворізького технічного університету і колишній голова Дніпропетровської обласної ради Юрій Вілкул. Його попередник Юрій Любоненко (завжди був безпартійним, до лав Партії регіонів спішно вступив незадовго до виборів) не висунув своєї кандидатури, хоча однозначно був би обраний знову. Посаду мера обіймав більш як 18 років. Юрій Вілкул - батько Олександра Вілкула – голови Дніпропетровської облдержадміністрації, члена фракції Партії регіонів у Верховній Раді, очільника Дніпропетровської обласної організації ПР.                                                                             
 2. Жодних конфліктів між фракціями в раді не виникало. Більшість, як і всі інші фракції, співпрацює з мером цілковито. Усвідомлюючи відсутність можливості шляхом голосування досягти прийняття власних пропозицій, малочисельні фракції відмовилися від практики висунення альтернативних рішень, і впали в повну апатію. За їхньої мовчазної згоди одноголосно приймаються всі рішення. Лише фракція Компартії на засіданнях інколи бере слово та виступає в «Різному». Під час голосування комуністи  зрідка утримуються і навіть кілька разів голосували проти. Але всередині фракції злагодженість не простежується: проти голосують лише троє комуністів з дев’яти обраних.
 3. Принцип утворення та розподілу посад постійних комісій Регламент Криворізької міської ради жодним чином не внормовує. Є посилання на Положення про постійні комісії, згідно якого «постійні комісії за пропозицією міського голови обираються радою за списком шляхом відкритого голосування на строк її повноважень у складі голови і членів комісії з урахуванням особистих здібностей, досвіду громадської роботи, знання певних галузей господарства і соціально-культурного будівництва, професії, освіти тощо». Так, серед створених дев’яти комісій у восьми комісіях головують представники Партії регіонів, і   лише головою Комісії з питань регуляторної політики та підприємництва є представник «Сильної України» Шевчик В.Д. Кількість депутатів з кожної фракції в цих комісіях розподілена більш-менш пропорційно.
 4. Рада чітко дотримується всіх формальних процедур, пов’язаних з дотриманням регламенту.
 5. Рівень прозорості та відкритості міського голови та міської ради є низьким. Про це свідчать як відповіді на численні інформаційні запити спостерігачів Опори, так і думка експертів, що погодились взяти участь в анкетуванні за результатами 100-денного терміну перебування на посаді міського голови.

Джерелом інформації для громадськості є офіційний сайт міської ради, комунальна газета «Червоний Гірник», муніципальна телерадіокомпанія «Рудана». Деякі проекти рішень, такі як регуляторні акти, вчасно публікуються у муніципальній газеті і на сайті.

На виконання Закону України «Про доступ до публічної інформації» депутати змушені були внести зміни до Регламенту міської ради. Порядок денний пленарних засідань та прийняті рішення відтепер міська рада зобов’язана оприлюднювати на офіційному сайті міськвиконкому не пізніше 5-ти робочих днів з дня їх затвердження. Рішення 9-ої та 10-ої сесії та двох останніх засідань міськвиконкому на сайті розміщено в повному обсязі і без запізнень.

На офіційному сайті виконкому Криворізької міськради відсутні біографії депутатів, є лише інформація про партійну приналежність, рівень освіти, посаду та місце роботи. Повністю подається тільки біографія міського голови.

Про присутність громадян на засіданнях ради в регламенті мова не йде, жодної можливості внеску громадськості під час засідань ради і комітетів немає.

У Криворізькій міській раді проводяться публічні слухання при підготовці проектів регуляторних актів. Кількість слухань відповідає кількості підготовлених проектів. Фактично слухання проводяться формально, хоча анонсуються вони вчасно, на сайті є вся інформація стосовно регуляторної політики: планування регуляторних актів, їх обговорення та відстеження, публічні слухання тощо.

В місті немає громадських рад. Більшість громадських організацій діють лише з короткостроковою політичною метою, і не здатні до об’єднань і спільної роботи.

 1. Жодних зустрічей фракцій з виборцями не було.

В комунальній газеті «Червоний Гірник» і на сайті було опубліковано графік прийому депутатами виборців. Фактично приймають громадян лише приймальні депутатів фракції ПР.

 1. Враховуючи недостатність та недоступність до інформації, можна зробити висновок про непрозорість діяльності міського голови та відсутність ініціатив щодо покращення ситуації з відкритістю та доступом до інформації. Наявна ж інформація про діяльність міського голови в соціально-економічній та гуманітарній сферах свідчить, що вона була неефективною. В багатьох випадках при формуванні політики місцевого розвитку міський голова не враховував громадські пріоритети, а його діяльність була скоріше анонсуванням намірів вирішення проблем. У більшості випадків пріоритети громади не враховувалися взагалі.

РЕКОМЕНДАЦІЇ КРИВОРІЗЬКІЙ МІСЬКІЙ РАДІ:

 1. Можна було б порекомендувати депутатам хоч трохи обговорювати рішення, що приймаються, а не голосувати пакетами. Комуністам – чіткіше визначитися з позицією чи опозиційністю.
 2. Внести зміни та доповнення до Регламенту: прописати принципи розподілу посад у  постійних комісіях. 
 3. Викласти на сайті рішення всіх сесій міськради VI скликання та засідань міськвиконкому.
 4. Шляхом внесення змін та доповнень до Регламенту прописати норму, яка б передбачала присутність на засіданнях ради громадян та чіткіше виписати норми присутності для громадських організацій.
 5. Побажання депутатам: приймати громадян відповідно задекларованого графіка, про зміни часу, місця – повідомляти через ЗМІ.

Надати інформацію про депутатський корпус: опублікувати автобіографії, висвітлювати пофракційно інформацію про зареєстрованих депутатів на пленарних засіданнях сесій міськради. Депутатам звітувати про свою роботу перед виборцями, як того вимагає Регламент (ст.64) не рідше одного разу в рік, повідомляти, які були до них звернення і як вони на них прореагували.

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация