Кривой Рог новости
Вчені дослідили процеси, пов'язані з "хвилею смерті"
29.07.2011 10:04 | Технологии

Вчені дослідили процеси, пов'язані з "хвилею смерті"

Раніше вважалося, що "хвиля смерті" є останнім процесом життя, але нові дослідження спростовують цю теорію.

Через хвилину після декапітації (відрізання голови) в мозку щурів з'являється потужна електрична хвиля. Її назвали "хвилею смерті", і деякі вчені стали вважати її ознакою остаточної смерті, останнім ривком згасаючої життя. Але, згідно з проведеним недавно дослідженню, це не так.

Вчені прийшли до висновку, що "хвилю смерті" можна пояснити цілком зрозумілими процесами, які не пов'язані з остаточною загибеллю клітини, а сама вона не призводить до руйнування клітин, так що мозок ще не можна вважати мертвим.

Визначення життя і смерті залишається дуже розмитим в даний час. Зараз воно, мабуть, ще більш нечітко, ніж це було раніше, до створення апаратів, які могли б підтримувати життя тіла за рахунок імітації роботи внутрішніх органів. У наш час людина вважається мертвим тільки після незворотною смерті мозку, але визначити її дуже непросто (для діагностики, як правило, використовується збереження найбільш базових рефлексів, але такі ознаки все ж вважаються непрямими). Це визначає інтерес до будь-яких об'єктивних показників - ознаками смерті, зокрема до недавно відкритого явища: "хвилі смерті".

Але не всі вчені однозначно сприйняли інформацію про це явище. "Ми не сумніваємося в тому, що спостереження відповідають дійсності, - каже голландський нейролог Майкл Путтен, - але їх інтерпретація абсолютно спекулятивна".

Разом зі своїми колегами Путтен досліджував модель однієї нервової клітини (з урахуванням основних біохімічних процесів, що відбуваються в ній), до якої різко припиняється подача поживних речовин і кисню. Модельна клітина також приблизно через хвилину змінювалася стрибок у значенні свого електричного потенціалу. Цілком ймовірно (хоча, звичайно, це ще не доказ), що це і є горезвісна "хвиля смерті". Якщо це так, то нічого, що означає саме смерть, в подібній хвилі немає. Скачок потенціалу не виникає внаслідок будь-яких необоротних процесів, і клітини після цієї хвилі так само живі, як і до неї.

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация