Кривой Рог новости
США відмінили дефолт
03.08.2011 09:43 | Экономика

США відмінили дефолт

Конгрес і Сенат США скасували дефолт - після складних переговорів, з яких республіканці вийшли переможцями, сенатори і конгресмени проголосували за законопроект, що підвищує максимально допустимий рівень держборгу на $ 2,4 трлн при нинішньому рівні в $ 14,3 трлн. І хоча тепер, щоб рішення стало законом, Барак Обама повинен підписати схвалений документ (в цьому сумнівів немає), вже точно можна всім зітхнути з полегшенням.

Усім, але не Обамі. По-перше, за новим законом його уряд узяв на себе зобов'язання за 10 років скоротити бюджетні витрати на $ 2,1 трлн, одночасно відмовившись від анулювання пільг для багатих громадян США і великих корпорацій. На цьому особливо наполягали республіканці (віце-президент Байден заявив, що республіканці на переговорах вели себе, як терористи), за яких завжди охоче голосують забезпечені американці. Після остаточного затвердження законопроекту витрати скарбниці повинні відразу ж зменшитися на $ 917 млрд. А це не дозволить Обамі почати реалізовувати реформи системи соціального забезпечення і загальмує медреформу, які були головними передвиборними обіцянками Обами. І надалі республіканці не дадуть йому розслабитися - закон передбачає створення двопартійного комітету (його вже прозвали «суперкомітет»), який і вирішуватиме, за рахунок чого урізати бюджет в майбутньому. Вже відомо, що республіканці будуть до останнього відстоювати існуючі оборонні витрати.

Напередодні нової виборчої кампанії все це - суттєвий удар по позиціях лідера Демократичної партії. «Досить імовірно, що виборці в 2012 році зроблять вибір на користь кандидата-республіканця - раз все одно в країні рішення приймаються ними», - зробила висновок The Times. Видання Die Presse обіграло передвиборне гасло Обами «Yes We Can!», Вийшовши вчора з заголовком: «Так, ми можемо, але якщо цього захочуть республіканці».

По-друге, після історії з болісними пологами рятівного законопроекту до Штатам кардинально змінилося ставлення на міжнародній арені, з чим Обамі доведеться зіткнутися найближчим часом. «Хоча повномасштабна криза і не відбувся, але відбувся зсув у свідомості фінансистів, державних лідерів, світової господарської еліти. Найголовніше, що тепер вже США не можуть і не будуть розглядатися як абсолютно надійний і безпроблемний фінансовий центр економічного домінування у світі (всі тепер знають, що в Штатах можливі проблеми), а національні економіки позбулися абсолютної захищеності від можливих криз, - пояснив «Сегодня »різницю між США до 2 серпня і після український політолог Вадим Карасьов. - Хоча альтернативи сьогодні і ні, але в той же час вже немає відчуття повної надійності державних казначейських паперів США, їх фінансової і політичної системи. Тому зараз інші країни та інші економічні центри почнуть думати над тим, що може стати альтернативою долару ».

Власне, ще напередодні голосування в Конгресі прем'єр Росії Володимир Путін знову запропонував розглянути питання про резервну світову валюту, зазначивши, що рубль уже фактично є таким для ряду країн СНД. А спостерігачі відзначають, що на тлі хиткої економіки Штатів міцніти буде в першу чергу китайський юань.

Привид технічного дефолту може повернутися взимку, оскільки підвищення планки держборгу США має відбуватися в кілька етапів. Негайне підвищення становить $ 917 млрд, що дозволить уникнути нинішнього дефолту. Далі до кінця року планується підняти планку ще на $ 1,5 трлн, і це підвищення потребує черговому обговоренні «суперкомітета», одночасно з детальним планом скорочення дефіциту. А як показує нинішня ситуація, саме питання скорочення витрат став найбільш спірним моментом між демократами і республіканцями.

До того ж, за підрахунками провідних світових рейтингових агентств, для стабілізації показника дефіциту бюджету Америці потрібно скоротити видаткову частину скарбниці на $ 4 трлн, а не на обумовлені $ 2,1 трлн. Все це не вселяє впевненості в найбільшу світову економіку, і рейтингові агентства не виключають, що найближчим часом знизять найвищий кредитний рейтинг США.

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация