Кривой Рог новости
"Чорна" п'ятниця - обвал світових фондових ринків. Чи повториться криза 2008?
06.08.2011 11:29 | Экономика

"Чорна" п'ятниця - обвал світових фондових ринків. Чи повториться криза 2008?

Світ у паніці - фондові біржі США, Європи та Азії обвалилися по черзі в ніч з четверга на п'ятницю.

Впали всі провідні біржові індекси (інструменти, що дозволяють відстежити ситуацію з біржовим курсом акцій безлічі компаній в цілому): американський Dow Jones, японський Nikkei. Рівень падіння той же, з яких починався глобальна криза 2008 року. Особливо круто вниз пішли акції великих сировинних компаній. У США вартість акцій алюмінієвого гіганта Alcoa опустилася на 9,3%, Chevron - на 5,8%. Акції однієї з найбільших у Китаї нафтових компаній Cnooc впали на 7,6%. Усього за останній тиждень з фондового ринку пішло приблизно $ 2,5 трильйона, якщо судити по індексу MSCI All-Country World. Почалося падіння індексів і на російській біржі. Російській економіці нічого боятися, поки ціни на нафту стабільно високі - проте саме вони теж почали падати (така картина, знову ж таки, була і в 2008 році).

Падіння цін на нафту - позитивний момент для України, так як це автоматично знижує ціну газу для нас. Але це, мабуть, єдиний позитивний момент. Якщо почнеться нова хвиля кризи, зваляться наші експортні ринки і нашій економіці доведеться дуже туго.

Не розсмокталася. Здавалося б, США вирішили проблему з держборгом, і світ повинен був сприйняти цю звістку позитивно. Однак цього не сталося - інвестори розуміють, що рішення Обами і Конгресу не дозволив ключову проблему американської економіки, яка продовжує існувати в борг. Інвестори скидають акції та інші ризикові вкладення (нафта, метал) і перебувають у пошуку більш надійних вкладень. Свідчення цьому - зростаюча ціна на золото і держоблігації. До речі, саме зростаюча прибутковість облігацій Іспанії та Італії викликала занепокоєння глави Єврокомісії Жозе Баррозу. Інвестори не вірять у зростання економіки цих країн, тому їх урядам доводиться підвищувати ціну облігацій, щоб їх купували. Самі інвестори кажуть, що зараз починають розуміти, наскільки сильно глобальна і американська економіка сповільнилися за останні місяці. І навіть пророкують Італії неминучий дефолт. Дуже все погано і в Іспанії.

Там, тим більше, йдуть масові акції протесту проти зростання безробіття, що ускладнює непопулярні заходи щодо збалансування бюджету.

Італійський прем'єр-міністр Сильвіо Берлусконі поспішив запевнити, що економіка країни стоїть на надійному базисі, а банки країни кредитоспроможним. А італійська прокуратура провела обшуки в офісах місцевих міжнародних рейтингових агентств Moody's і Standard & Poor's, розслідуючи обгрунтованість зниження суверенних рейтингів Італії. Італійські власті звинувачують обидві компанії в тому, що їхні оцінки створили «турбулентність на міжнародних ринках», а це, в свою чергу, призвело до збільшення боргового кризи в Італії.

У п'ятницю ввечері індекси на європейських біржах почали вирівнюватися. Також з'явився звіт про рівень безробіття в США, який виявився набагато кращим за прогнози. Все це, на думку аналітиків, може охолодити почався біржовий пожежа.

Світові аналітики дуже бурхливо й емоційно відреагували на «чорну п'ятницю». «Це абсолютна кривава різанина», - сказав голова стратегічного відділу RBS Global Banking & Markets Джон Річардс. «Гравці турбуються з приводу перспектив економічного зростання, стійкості системи, справжнього стану справ в корпораціях, словом, ринками рухає страх. Все це ми бачили сьогодні. Паніка засліплює гравців світових фондових ринків. Сьогоднішня сесія стала справжньою катастрофою. Все почалося з азіатських майданчиків, на деяких з них торги були навіть зупинені. Ми побачили падіння на 8, на 9 і навіть на 10 відсотків. У нас просто мороз по шкірі », - говорить аналітик Паризької біржі Франсуа Шоле.

«Останнє ослаблення на ринках - результат того, що міжнародні інвестори приходять до висновку: стан світової економіки більше не буде поступово поліпшуватися, а може навіть погіршуватись. Ринкова ситуація цього тижня відображає перехід інвесторів від надії до песимізму. І негативний рух вниз кожен день тільки зміцнює негативний прогноз », - сказав керуючий мільйонними активами фонду White Funds Management у Сіднеї Ангус Гласко.

Кількома днями раніше про те, що угода про підвищення граничного рівня боргу для США не обернеться катастрофою, попереджав нобелівський лауреат в галузі економіки, автор колонки в газеті The New York Times Пол Кругман. «Сама угода - це катастрофа, і не тільки для президента Барака Обами і його партії. Воно буде руйнівним для економіки, і без того переживає занепад, воно, ймовірно, тільки посилить давню проблему дефіциту. Почнемо з економіки. Зараз вона переживає глибокий спад. Майже напевно так само буде тривати і весь наступний рік. І весь 2013-й, якщо не довше. Найгірше, що можна зробити в таких обставинах, - це скоротити держвитрати, провокуючи таким чином ще більшу депресію. Не слухайте тих, хто апелює до «феї довіри» і стверджує, що жорсткі заходи по стабілізації бюджету допоможуть заспокоїти компанії і споживачів, і вони почнуть більше витрачати. Так не буває, що підтверджується багатьма дослідженнями на основі історичних даних ».

«У США і Єврозоні проблема фактично одна й та ж. Регіони загрузли у великому боргову кризу, і це стосується не лише Греції та Португалії. Він ударив по ключовим країнам, починаючи з Італії. Прибутковість по суверенних облігаціях Італії зростає, а сама країна занадто велика для отримання фінансової допомоги. США, Німеччина, Франція, Великобританія - у них у самих бюджетний дефіцит і непідтримуваний борг », - каже економічний аналітик Мартін Хеннеке.


Сотні іспанців вирішили особисто висловити невдоволення важкою економічною ситуацією і високим рівнем безробіття в країні. Вони вийшли на вулиці Мадрида і провели мітинг. Після цього вирушили до міністерства внутрішніх справ. Але як тільки протестуючі рушили на площу Пуерта дель Соль, яка в останні дні стала трибуною для антиурядових виступів полонив, поліція почала видавлювати демонстрантів з неї, а найактивніших затримувати. Кілька поліцейських машин буквально в'їхали в ряди протестувальників, передає Бі-бі-сі, зав'язалася бійка. Постраждали не менше 20 осіб, у числі яких кілька поліцейських.

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация