Кривой Рог новости
Вчені визначили, що лід Північного Льодовитого океану преміщується
06.08.2011 12:46 | Экология

Вчені визначили, що лід Північного Льодовитого океану преміщується

Данський національний дослідницький фонд геогенетікі при Музеї національної історії, що знаходиться у веденні Копенгагенського університету, розширив перспективу, розробивши метод вимірювання площі льоду в далекому минулому. Він заснований на матеріалі, зібраному уздовж північного узбережжя Гренландії, - вчені вважають, що це буде останній притулок літнього льоду Арктики, коли його остаточно доб'є глобальне потепління. Це означає, що місцеві умови дозволяють визначити загальний стан океану, пише Science.

Глава дослідницької групи Свенд Фундер розповідає: «Під час голоценового кліматичного оптимуму, що мав місце приблизно 8-5 тис. років тому (температура тоді була трохи вищою, ніж сьогодні), площа літнього льоду скоротилася дуже сильно. Рекордно низький показник нашого часу був зафіксований в 2007 році, але тоді він був удвічі нижче. Крім того, дослідження показало, що, зникаючи в одному місці, лід може накопичуватися в іншому. Виявлено це було при порівнянні результатів досліджень з даними спостережень по північній Канаді. Коли кількість льоду на півночі Гренландії знижувався, воно росло на півночі Канади. Ймовірно, це пов'язано зі зміною системи вітрів. До речі, даний фактор не особливо широко приймається до уваги при прогнозах неминучого зникнення річного морського льоду з Арктики ».

«Ключем до таємниці століть став плавець, - продовжує вчений. - Комусь може здатися, що ліс припливає з-за моря, але це не так: на це йому знадобляться декілька років, а дерево не здатне протриматися на воді стільки часу. Це плавник, вмерзлі в лід, і він досягає берега разом з ним. Кількість плавця відповідає тому, скільки багатошарового льоду було в море в той час ».

Дослідники визначили тип деревини і провели датування по вуглецю-14. Плавець виявився родом з берегів річок Північної Америки (в основному ялина) і Сибіру (модрина). Це означає, що маршрути плавця змінювалися із зсувом течій і вітрів.

Крім того, проведено дослідження 500-кілометрового берегового валу північній Гренландії. Сьогодні лід не дозволяє рости лісам, але так було не завжди. 8-4 тис. років тому хвилі вільно билися об ці береги.

У цілому дослідження показало, що температура не повинна бути єдиним фактором при прогнозі подальшої долі арктичного льоду - необхідно також враховувати течії і вітру. І все ж температура дійсно відіграє визначальну роль: чим тепліше, тим менше льоду.

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация