Кривой Рог новости
Земля може виявитись планетою-мандрівником
20.08.2011 21:15 | Технологии

Земля може виявитись планетою-мандрівником

"Неправильні" планетні системи, в яких планети звертаються по сильно похилим або ретроградним орбітах, можуть бути буденним явищем в космосі.

При цьому планети, схожі на Землю, повинні, з високою ймовірністю, викидатися з таких систем і перетворюватися на "бродяг". Такі висновки група астрономів представила в статті, прийнятій до публікації в журнал Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. У недавньому минулому, коли у вчених не було достатньо потужних приладів для вивчення віддалених планетних систем, єдиним придатним для дослідження об'єктом була Сонячна система, в якій всі планети звертаються в одному напрямку, а їх орбіти дуже мало нахилені по відношенню до екваторіальної площини Сонця. Однак у міру того, як астрономи навчилися знаходити інші планетні системи, накопичилася статистика, яка свідчить, що багато систем влаштовані інакше - нерідко планети обертаються під значним кутом до екваторіальній площині своїх світил або навіть у зворотний бік по відношенню до напрямку обертання зірки (такий спосіб руху називається ретроградним).

Вважалося, що "неправильні" планетні системи повинні формуватися відносно рідко - існуючі моделі планетоутворення припускають, що планети і зірки формуються з одного хмари пилу і газу, тому напрями їх обертання збігаються. Автори нової роботи створили комп'ютерну модель освіти світил і планет навколо них в зоряних скупченнях - саме в таких умовах найчастіше і формуються нові світила. На ранніх стадіях еволюції майбутніх планетних системах (тобто на стадіях більш-менш щільних скупчень газу) вони часто стикаються з "зачатками" сусідніх систем. Вчені показали, що при таких зіткненнях з систем може викидатися велике кількості речовини - його маса може досягати 30 мас Юпітера.

Крім того, зіткнення двох газових хмар змінює напрямок обертання матерії в них, а, значить, і орбіти майбутніх планет. В результаті виникають дуже нестабільні системи, в яких планети часто зіштовхуються один з одним. Найбільш легкі або віддалені від зірки планети при цьому можуть викидатися з системи. Згідно з проведеними розрахунками, з часом у таких системах залишаються переважно "гарячі Юпітери" - звертаються дуже близько від світила планети, розмір яких можна порівняти з розміром газового гіганта Сонячної системи.

Коли при зіткненнях взаємовплив двох хмар виявляється невелика, планети в утворюються системах виявляються на відносно слабо похилих орбітах. Прикладом такої системи якраз і є Сонячна система.

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация