Кривой Рог новости
У Кривому Розі триває підготовка до здійснення першого етапу медичної реформи
22.08.2011 09:10 | Здоровье

У Кривому Розі триває підготовка до здійснення першого етапу медичної реформи

На прес-конференції, що відбулася у вівторок 16 серпня, а також сьогодні, 19 серпня, під час засідання спільних постійних комісій криворізького міської ради, голова управління охорони здоров'я виконкому Світловська Олександр Арсентійович розповідав про суть змін, що готуються в сфері охорони здоров'я.

У першу чергу, Олександр Арсентійович висловив впевненість у необхідності проведення реформи у сфері медичного обслуговування населення, і звернув увагу на те, що питання це обговорюється близько 7 років. Недосконалість медичної системи відчуває на собі практично кожен житель нашого міста, і самі медпрацівники не в останню чергу. Настав час змінити принцип роботи всіх лікувально-профілактичних установ і залишити принцип латання дір у минулому. Багатомісячний аналіз, консультації і пошук можливих варіантів рішень, привів до створення проекту «Мерернізація охорони здоров'я області» за Днепропетроськ обласної державної адміністрації, до складу керівного комітету якого увійшли найкращі фахівці в сфері медицини, управління і керівництво області:

1. Голова керуючого комітету: Вілкул Олександр Юрійович, голова Дніпропетровської облдержадміністрації
2. Заступник голови керуючого комітету: Удод Євген Григорович,
голова Дніпропетровської обласної ради

Члени комітету:
3. Задорожний В'ячеслав Казимирович, перший заступник голови облдержадміністрації
4. Шипка Андрій Федорович, заступник голови Дніпропетровської обласної ради
5. Дзяк Георгій Вікторович, ректор Дніпропетровської державної медичної академії, академік Академії медичних наук України (за згодою)
6. Павлов Володимир Олексійович, КЗ «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня ім. Мечникова »
7. Березницький Яків Соломонович, завідувач кафедрою хірургії, професор
8. Клігуненко Олена Миколаївна, завідуюча кафедрою анестезіології, інтенсивної терапії та медицини невідкладних станів факультету післядипломної освіти, професор
9. Чухриенко Неоніла Дмитрівна, завідуюча кафедрою сімейної медицини, професор
10. Лоскутов Олександр Євгенович, завідувач кафедри травматології та ортопедії, професор
11. Лехан Валерія Микитівна, завідуюча кафедрою соціальної медицини та організації охорони здоров'я, професор
12. Валевська Людмила Михайлівна, голова Дніпропетровського обласного комітету профспілки працівників охорони здоров'я

Отже, з моменту підписання Закону України «Про порядок проведення реформування системи охорони здоров'я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та в м.Київ» готується перший етап реформування медичної галузі в нашому регіоні. У пресі з'являються повідомлення, що розповідають про те, що ці зміни зовсім не на руку нам, жителям області - мовляв, поліклініки перепрофілюють, лікарні частково закриють, що значно ускладнить доступ до отримання безкоштовної медичної допомоги.

Пан Світловська впевнений, що цього не відбудеться, скоріше навіть навпаки, оскільки сектор надання первинної допомоги населенню реформується і формується одночасно за принципом децентралізації.
Але про все по порядку.

Перш за все, варто відзначити, що загальну систему надання допомоги поділять відповідно до Закону України «Про внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров'я щодо удосконалення надання медичної допомоги». Відповідно до цього документа виділені наступні види медичної допомоги:

- Первинна допомога - медична допомога, що надається в амбулаторних умовах або за місцем проживання (перебування) пацієнта лікарем загальної практики-сімейним лікарем і передбачає надання консультації, проведення діагностики та лікування найбільш поширених хвороб, здійснення профілактичних заходів; напрям відповідно до медичних показань пацієнта, який не вимагає екстреної медичної допомоги, для надання йому вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) допомоги; надання невідкладної медичної допомоги в разі гострого розлади фізичного або психічного здоров'я пацієнта, не вимагає екстреної, вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги.

- Вторинна (спеціалізована) медична допомога - медична допомога, що надається в амбулаторних або стаціонарних умовах лікарями відповідної спеціалізації (крім лікарів загальної практики - сімейної медицини) в плановому порядку або в екстрених випадках і передбачає надання консультації, проведення діагностики, лікування, реабілітації та профілактики хвороб, травм, отруєнь, патологічних та фізіологічних (під час вагітності та пологів) станів; направлення пацієнта відповідно до медичних показань для надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги за іншої спеціалізації або третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги.

- Третинна (високоспеціалізована) медична допомога - медична допомога, що надається в амбулаторних або стаціонарних умовах в плановому порядку або в екстрених випадках і передбачає надання консультації, проведення діагностики, лікування хвороб, травм, отруєнь, патологічних станів, ведення фізіологічних станів (під час вагітності та пологів) із застосуванням високотехнологічного обладнання та / або високоспеціалізованих медичних процедур високої складності; направлення пацієнта відповідно до медичних показань для надання вторинної (спеціалізованої) допомоги або третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги за іншою спеціалізації.

- Паліативна допомога. На останніх стадіях перебігу невиліковних захворювань пацієнтам та членам їх сімей надається паліативна допомога, яка включає комплекс заходів, спрямованих на полегшення фізичних і емоційних страждань пацієнтів, а також надання психосоціальної і моральної підтримки їх сім'ям.

- Медична реабілітація - відновлювальне лікування, що надається пацієнтам в амбулаторних або стаціонарних умовах і включає систему медичних та інших заходів, спрямованих на відновлення порушених або втрачених функцій організму людини, на виявлення та активізацію компенсаторних можливостей організму з метою створення умов для повернення особи до нормальної життєдіяльності, на профілактику ускладнень і рецидивів захворювання.

Управління охорони здоров'я міста звертає увагу, що перший етап реформ стосується тільки надання первинної допомоги, тобто поліклінік, і ніяким чином не стосується міських лікарень.

Для того, щоб ще раз наголосити на необхідності цих дій, Олександр Арсентійович навів такі цифри: на сьогоднішній день фактичні витрати на отримання першої допомоги при одному зверненні людини в поліклініку становлять 4 копійки, на перебування 1 особу в стаціонарі - 5,60 грн на добу.

У той же час, за світовою статистикою та результатами проведених спостережень, близько 75-80% людей, які звернулися за медичною допомогою, можуть отримати її в умовах поліклініки, і лише 20-25% потребують отримання спеціалізованої допомоги.

Але в настоящеевремя поліклініки фінансуються за залишковим принципом, оскільки левову частку виділених коштів вимушено освоювали стаціонарні відділення, і здебільшого - реанімація. І реалії сьогоднішньої медицини такі, що у нас прийнято направляти в стаціонарне відділення велику кількість людей, які могли б отримувати допомогу амбулаторно. На підтвердження своїх слів начальник управління охорони здоров'я міста запропонував під'їхати, приміром, о 7:30 ранку до міської лікарні № 8, щоб переконатися, скільки людей повертаються у відділення, щоб увечері знову повернутися додому.

Виправити цю ситуацію можливо перенаправивши потоки фінансування. Для цього «де юре» будуть скасовані всі лікувальні установи, але «де факто», то є насправді, вони залишаться там же, але отримають свій власний статус юридичної особи і іншу назву, свій рахунок, і своє пряме фінансування. У підсумку на лікувальному закладі зміниться тільки вивіска, чого не можна сказати про фінансування: уже в новий бюджет будуть закладені 3 грн. на відвідування організованою замість поліклініки амбулаторії та 4 грн. на відвідини пацієнта вдома. Причому ці гроші повністю призначені на лікувальні цілі і не включають себе ні адміністративні, ні господарські витрати, які фінансуються окремо.
Загальна сума, яку планується закласти в бюджет на сектор надання первинної допомоги - близько 192 млн. грн.

Які функції будуть виконувати нові лікувально-профілактичні установи і як будуть називатися нові установи, можна подивитися на фотокопії плаката, наданого для ознайомлення населенням міським управлінням охорони здоров'я.

Тобто, на першому етапі буде виділена в окрему службу надання первинної допомоги служба дільничних терапевтів і педіатрів, які будуть знаходитися в тих же кабінетах, мати відповідний запис у трудовій книжці про переведення на роботу в новостворене юридична особа, яка є правонаступником ліквідованого.

Повний перехід на практику насіннєвий медицини, тобто створення служби сімейних лікарів замість існуючої дільничної служби, планується поступово здійснити до 2020 року. За цей час будуть підготовлені нові фахівці, а вже мають кваліфікацію терапевтів і педіатрів фахівці зможуть пройти перепідготовку і стати сімейними лікарями з збереженням своєї категорії.

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация