Кривой Рог новости
Вчені визначили чому кетчуп не стікає з бутерброду
02.09.2011 09:37 | Технологии

Вчені визначили чому кетчуп не стікає з бутерброду

Кетчуп не "розбігається" по сендвічу, а фарба не стікає з свіжопофарбованої поверхні завдяки броунівському русі - хаотичного теплового переміщення молекул, пишуть американські учені в статті, опублікованій в журналі Science.

Група фізиків під керівництвом Сяну Чена з Корнельського університету (США) виявила, що висока в'язкість кетчупу, фарби та інших тягучих рідин виникає через хаотичного руху частинок і великих молекул в їх складі. Якщо таку рідину розмішати або струсити, то швидкі молекули води або інших розчинників захоплюють за собою важкі частки і "пригнічують" броунівський рух, через що їх густота зменшується.

В'язкість "звичайних" рідин, таких як вода або спирт, не залежить від зовнішніх умов. На відміну від них, псевдопластічние рідини - кетчуп, кров або фарба - втрачають притаманну їм густоту при струшуванні, стиску або будь-якому іншому фізичному впливі. Це пов'язано з тим, що такі рідини дуже неоднорідні за своїм складом і складаються з великих молекул, що утворюють складні просторові структури.

Сян Чен і його колеги вивчили рух окремих частинок в псевдопластічной рідини за допомогою надшвидкого мікроскопа. Вчені підготували спеціальну суміш з води і гліцерину, в якій вони "розчинили" невелика кількість кульок з оксиду кремнію діаметром 0,96 мікрометра. Дослідники ввели всередину цих сфер трохи флуоресціюючого речовини, світіння якого можна було виявити за допомогою мікроскопа.

У статті наголошується, що в умовах спокою в штучному "кетчупу" кульки-"молекули" безладно рухаються і постійно стикаються один з одним, що є причиною високої в'язкості таких рідин. При струшуванні судини або при помішуванні розчину кульки "кетчупу" захоплюються потоком води і рухаються в одному напрямку з нею, через що броунівський рух втрачає силу.

Крім того, автори статті змогли зрозуміти, чому розчин крохмалю - своєрідний антипод кетчупу і фарби - густіє при помішуванні. Виявилося, що великі частки в ділатантних рідинах - наприклад, зерна піску на мокрому березі моря або крохмаль у воді - не "встигають" за швидкими молекулами води або інших розчинників, зчіплюються один з одним і заважають руху рідини.

Дослідники вважають, що їх відкриття допоможе біологам краще зрозуміти, як змінюється в'язкість крові і лімфи при русі по кровоносній системі організму, а також дозволить поліпшити якість фарб, кетчупів і засобів для миття посуду.

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация