Кривой Рог новости
Світло «Нічної виставки-2011»
03.09.2011 20:50 | Культура

Світло «Нічної виставки-2011»

«Нічна виставка-2011», що відбулася 26 та 27 серпня біля палацу культури «Першотравневий», що в Тернівському районі, анонсувалася як подія унікальна та ексклюзивна. І постфактум можна стверджувати, що це — цілковита правда. Чи не вперше в нашому місті, а тим паче в такому віддаленому його районі, як ПівнГЗК, відбулося гармонійне злиття живопису, музики і театру. Все це — просто неба. Та ще й уночі, адже виставка відкривалася о 19-й і тривала до 23-ї години!

На дерев’яних конструкціях розміщені живописні, графічні і фотографічні картини. Вони підсвічені спеціальними прожекторами. Неподалік на імпровізованій сцені тривають виступи, переважно грають гітаристи найрізноманітніших стилів. Після однієї з композицій розігрується театральна постановка. Неподалік один із учасників малює графіті. Атмосфера повного мистецького релаксу передається усім, хто прийшов і блукає від картини до картини, слухаючи виконавців і не маючи сили випірнути звідси у буденний світ.

«Нічну виставку-2011» її головний організатор, художник Ренато ОРТІС, називає міні-фестивалем, бо в ній беруть участь десять художників і трохи більше музикантів. Усі вони — гарні товариші організатора, власне, вся виставка побудована на особистих зв’язках і власним коштом. І цим «Нічна виставка» дивує ще більше, адже для проведення такого масштабного заходу гроші потрібні неабиякі. Та тут підтверджується давня мудрість: хто хоче, шукає можливості, і Ренато знайшов їх уже вчетверте.

Щоб поспілкуватися з головним організатором, довелося довго чекати і бігати за ним обидва дні тривання виставки. Ренато з’являвся то в одному місці, то в іншому; то знімав виступи запрошених гостей на камеру, то з кимось про щось розмовляв. Але все-таки під кінець другого дня мені вдалося поставити йому кілька запитань і дізнатися не тільки про передісторію створення «Нічної виставки».

— Рішення створити виставку було викликане сумною подією, — зізнається Ренато. — У 2004 році в мене померла мама, саме після цього мені схотілося щось зробити. А оскільки я художник, то вирішив створити якийсь перформенс, пов’язаний із образотворчим мистецтвом, так і вийшла виставка. Ми робили її з Миколою ЯРЧИХІНИМ, він теж художник, мій друг дитинства. Він працює в дуже рідкісному жанрі, це примітивізм. А в мене визначеного жанру нема, я багато займався самоосвітою, брав уроки у Миколи ЖУКОВА і Євгена ЛЕЩЕНКА, який вклав мені в голову уявлення про мистецтво.

Саме це уявлення лягло в основу проведення і «Нічної виставки». Нинішній перфоменс — уже четвертий, після 2004-го він проводилася у 2005-му 2009-му роках. «Нічна виставка-2011» відрізняється від попередніх розширеним складом і територією.

— Лише моїх робіт демонтрується понад 80, — каже Ренато Ортіс. — Також представлений відеоряд, театральні мініатюри, є мої анімації. Можливо, люди цього не помічають, але це теж творчість. Велике значення мають також декорації, вони пов’язані з відео, з музикою.

До речі, музичну складову перфоменсу створили і професіонали, які грають на великих сценах, і аматори. За словами організатора, вони не просять за виступ винагород, дарують свою майстерність безкорисливо.

Гітарист Роман СТРЄМОУХОВ зізнався, що для нього відкривати музичну частину виставки — в новинку. Він неодноразово був ведучим різних культурних заходів, в тому числі «Гаражників» та «Сергіївка-фесту», які проходили не без підтримки Ренато Ортіса і Миколи Ярчіхіна.

— Подібні заходи поки що, на жаль, скоріше дивина, «дикунство» для нашого району. Мешканці звикли читати про все це в газетах чи дивитися в новинах. За масштабом заходу я можу твердо сказати, що «СєвГОК» — далеко не межа, ну, звісно, рівень іще не світовий, але на міський чи обласний, а то й на всеукраїнський «потягне». Багатоплановість «Нічної виставки» показує мешканцям району, що культура аж ніяк не занепадає.

«Ветераном» музичної сцени «Нічної виставки» є Денис МАЛЕНКО: він іще хлопчиком виступав тут у 2004 році, відтоді не пропустив жодної. Денис є учасником дуету іспанської гітари «Есперанса», навчається у Дніпропетровську разом із напарником по дуету, Дмитром ДЕМЧЕНКОМ, разом із яким вони виступили на «Нічній виставці-2011».

Неабияк вразив глядачів-слухачів Олексій СОКОЛОВСЬКИЙ. Він не лише майстерно грав на бандурі і прекрасно співав, а й проявив себе у театральній мініатюрі.

Особливий слід залишив по собі Євген ДОРОНІН. У минулому гітарист рок-гурту «Стан», колишній керівник музичного гуртка, де, за його словами, навчав дітей позитиву, він взяв участь у виставці вперше, бо раніше жив за кордоном.

— Це дуже позитивна подія для нашого міста, таке собі «світло у віконці». Хотілося б, щоб ця культурна акція проходила з року в рік. Хотілося б вирушити в тур по всіх районах міста… Але на це, звісно, потрібні кошти.

Світло «Нічної виставки-2011»З-поміж десятка представлених художників у кожного відвідувача виставки з’явився свій «фаворит». Мене особисто привабили роботи Юлії СТУПАК. Вона — професійний фотограф, живе і працює в Одесі.

— З Ренато ми спочатку були знайомі заочно. Років шість тому одна з його картин була подарована моїй мамі, і досі урочисто висить у нас в залі… Раніше у мене ніяк не виходило приїхати, а цього року вдалося поєднати приїзд у Кривий Ріг і участь у виставці.

І це — щасливий збіг не тільки для Юлії, а й для всіх, хто відвідав «Нічну виставку-2011». Взагалі, відкриттів і вражень було багато, наприклад, чимало людей захоплено спостерігали за створенням живого графіті, над яким «чаклував» Рамін МЄЛІКОВ. Хочеться сказати про всіх, але, на жаль, на це не вистачить газетної площі.

Зате площі біля палацу культури «Першотравневий» вистачає для всіх митців і глядачів. До речі, за глядачами я спостерігала протягом усього часу тривання виставки. Мабуть, ніч розкриває в людях дещо інші почуття, щирі усмішки, відчуття єдності та спорідненості, навіть якщо ми не знали одне одного. І за це варто подякувати Ренатові Ортісу, Колі Ярчихіну і всім учасникам «Нічної виставки».

"Вестник Кривбасса"  Анастасія Трюхан

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация