Кривой Рог новости
На Криворіжжі знайдені артефакти 12-14 вв до нашої ери
12.09.2011 16:50 | Культура

На Криворіжжі знайдені артефакти 12-14 вв до нашої ери

На території Криворізького району Дніпропетровської області знайдено унікальний пам'ятник історії та археології - стародавнє поховання, яке орієнтовно відноситься до епохи пізньої бронзи, ймовірно, 14-12 століття до н.е.

Під час брифінгу, присвяченого знахідку, голова обласної ради Євген Удод наголосив: "Стародавнє поховання виявлено на території, відведеній для розробки гранітного родовища. Хочу подякувати всіх небайдужих людей - вчених, експертів, представників компанії« Граніт-Груп », що взяли на себе фінансування проекту, жителів села за відповідальне ставлення до свого краю і його історичної спадщини, що дозволило відкрити унікальні археологічні артефакти.

- Дніпропетровщина, - зазначив Євген Удод, - займає перше місце в Україні за кількістю пам'ятників, що стоять на державному обліку. У нас їх - 12 тисяч. На 2-му місці - Львівська область, на 3-му - Крим.

Серед цих 12 тисяч більше всього (7,5 тисяч) пам'яток археології. Це єдине свідчення дописьменной історії нашого краю. За ним ми складаємо уявлення про історію нашої землі. Про людей, що населяли її. Про традиції і звичаї.

"Губернатор області Олександр Вілкул та депутати обласної ради, - зазначив голова обласної ради, - дуже серйозно ставляться до збереження історії Придніпров'я. Свідченням цього є обласна програма розвитку культури на 2009-2012 роки. В рамках програми обласний центр з охорони історико-культурних цінностей готує енциклопедичне видання "Звід пам'яток історії та культури Дніпропетровщини".

- Унікальна знахідка була зроблена у села Недайвода (Криворізький район) в степу на березі р. Інгул в результаті археологічних досліджень, проведених тут фахівцями, - зазначив зав. відділом охорони пам'яток Криворізького історико-краєзнавчого музею Олександр Мельник.

В результаті дослідницьких робіт був знайдений археологічний шар, який включав унікальні артефакти. У їх числі - антропоморфна гранітна стела, частини стародавніх судин - амфор, фрагменти ліпного посуду (імовірно скіфського періоду). Археологами знайдена вражаючих розмірів гранітна брила, яка могла служити жертовним каменем, а також кам'яна стела висотою близько 4 метрів, на якій умовно позначено обличчя людини.

Знахідки дозволяють припустити, що тут знаходилося древнє святилище. На користь версії про те, що знахідка біля с.Недайвода може являти собою найдавніший ритуальний комплекс, говорять і виявлені тут вченими давні поховання, у тому числі - дорослої людини, який імовірно міг бути жерцем, і юнаки близько 12 років, поховання якого було позначено грядою різнокольорових каменів, викладених у формі змії.

Знайдені предмети і артефакти зараз досліджуються вченими, але вже сьогодні можна стверджувати, що ця археологічна знахідка - дійсно унікальна. А виявлена ​​у с.Недайвода ритуальна гранітна стела стародавніх людей є найбільшим такого роду предметом, знайденим в Україну.

Якщо фахівці Союзу археологів Україна підтвердять датування знахідки бронзовим віком, то її сміливо можна прирівнювати до англійського Стоунхенджу.

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация