Кривой Рог новости
Американський колайдер зупинили назавжди
01.10.2011 22:45 | Технологии

Американський колайдер зупинили назавжди

Співробітники Національної лабораторії імені Фермі в минулу п'ятницю назавжди зупинили роботу найбільшого в США кільцевого коллайдера "Теватрон", введеного в дію ще в 1983 році. Прискорювач, що дозволяв в підземному кільці протяжністю 6,28 кілометра зіштовхувати на великій швидкості протони і антипротони, був другим за потужністю пристроєм після Великого адронного коллайдера Європейського центру ядерних досліджень (ЦЕРН), введеного в дію в березні 2010 року на французько-швейцарському кордоні.

Вчені відзначають, що із закриттям американського коллайдера підійшло до кінця 25-річне домінування США у фізиці високих енергій. Американські фізики в лабораторії Фермі, передавши естафету в дослідженні прискорених частинок своїм європейським колегам, мають намір сконцентруватися на більш вузьких дослідженнях, наприклад, створення більш щільного пучка протонів. При цьому частина вчених у рамках партнерства з ЦЕРН продовжать роботу в дистанційному режимі або перебазуються до Європи.

"В області науки нічого не триває вічно. Нам необхідно переходити на інші аспекти фізики, де ми можемо сказати своє слово", - зазначив директор лабораторії П'єр Оддон. За його словами, Європа зараз значно перевершує США в цьому аспекті досліджень, і тепер країні необхідно вирішити, як в найкращій мірі використовувати наявні в неї ресурси для подальших наукових проектів. "Думаю, ми все ж можемо зберегти лідируючі позиції у світі. Ми не будемо, як 30 років тому, попереду всіх у всіх аспектах фізики елементарних частинок, але будемо лідирувати у вужчих областях", - зазначив П'єр Оддон.

За майже 26-річну історію "Теватрона" вчені з його допомогою зробили ряд важливих наукових відкриттів і отримали неоціненний досвід у будівництві та експлуатації такого великого і складного прискорювача, який був їм необхідний у створенні 27-кілометрового кільцевого Великого адронного коллайдера.

"Ми його створили з метою дізнатися, як влаштований світ." Теватрон "був сміливим проектом свого часу", - зазначив П'єр Оддон. Одним з головних досягнень американського прискорювача частинок вважається відкриття в 1995 році так званого "останнього кварка" - найбільш масивної серед інших частинок в сучасній фізичній теорії "Стандартного типу", за винятком поки не виявленого ланки цієї моделі - бозона Хіггса. "По всьому світу було побудовано безліч пристроїв з метою виявити топ-кварк. Ми виявили його тільки завдяки величезній енергії, яку вдалося створити на" Теватроні ", - нагадав директор Національної лабораторії імені Фермі.

Учені вже давно вказували на те, що "Теватрон" застарів, але остаточне рішення про його закриття було ухвалене на початку поточного року, коли міністерство енергетики США вирішило не виділяти 35 мільйонів доларів, необхідних для підтримання її роботи до 2014 року. Незважаючи на закриття "Теватрона", співробітники лабораторії заявляють, що продовжать дослідження, спрямовані на пошук бозона Хіггса.

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация