Кривой Рог новости
Чорнобильці озброїлись болгарками і збираються на Київ
02.10.2011 12:44 | Общество

Чорнобильці озброїлись болгарками і збираються на Київ

У понеділок біля будівлі управління Пенсійного фонду в Довгинцівському районі з’явився намет, над яким піднято прапори громадської організації чорнобильців. Таким чином криворізькі чорнобильці, афганці, представники інших пільгових категорій населення розпочали акцію протесту зі збором підписів проти скасування пільг, яку вони називають безстроковою, позбавленою будь-якої політики і «поки що без голодування».

Поспілкувавшись із учасниками акції, з’ясовуємо, що чимало тих, хто став у пікет біля управління Пенсійного фонду, брали участь у подіях в Києві 20 вересня, коли афганці і чорнобильці пішли на штурм Верховної Ради. Загалом, за інформацією пікетувальників, там було десятків сім криворіжців.

— То було лише перше попередження владі. А якщо до наших вимог не прислухаються, відбудеться другий похід на Київ, — кажуть чоловіки з пікету. — Хоча там, ми чули, вже зведено двометровий паркан навколо будівлі Ради, але в нас є «кошки», болгарки…

Не побачивши в районі пікету жодного міліціонера, одне лиш порожнє міліцейське авто, цікавимося, наскільки пильно за дотриманням пікетувальниками громадського порядку стежить міліція.

— О 8-й ранку, коли ми сюди тільки прийшли, тут уже було до десятка міліцейських машин. Потім половина поїхала. А зараз, — жартують чоловіки, — вони попросилися у нас відлучитися на обід. А якщо серйозно, то ми й самі знаємо, що треба дотримуватись порядку. Що ж до політики, то тут її нема. Наші представники вже мали зустріч з керівником управління Пенсійного фонду Ларисою СІТАНСЬКОЮ, яка є координатором роботи органів Пенсійного фонду по всьому місту. Після бесіди по два наших делегати їздили в райони піднімати документи тих людей, з яких пільгові пенсії уже знято. В кожному районі вже є по 4 чоловік, яким пенсії урізані «через зміни в законодавстві». А зараз, як нам стало відомо, електронною поштою прийшла вказівка, що тим, хто має рішення суду про встановлення пільгової пенсії довічно, їх чіпати не будуть — в жовтні виплатять у тому розмірі, який люди висудили. Поки що…

— Тігіпко на мітингу біля Верховної Ради запевняв, що Уряд не давав вказівки, щоб із нас знімали пенсію і позбавляли пільг. Мовляв, цю чорну справу зробили на місцях після вказівок з областей. В минулому місяці зняли пенсію з двох чоловік по кожному району, в цьому місяці — ще по три на район. Якби пройшло, так би зняли і з усіх. Але не пройде. Бо ми будемо їх палить! — гарячиться один із чоловіків.

— У Києві, коли ми зібрались коло Ради, серед нас все ходив якийсь чоловічок з папочкою і примовляв «Не треба, хлопці, не треба», а ми — «Ні, треба!», та й рушили вперед. Тоді депутати почали знімати значки й тікати через бомбосховища. Але в нас не було мети потрапити всередину, просто треба було дати зрозуміти, що ми люди, не раби. Щоб вони задумалися, що є народ. Наступного разу, якщо до нас не дослухаються, діятимемо інакше, — говорить Павло СЛАВІНСЬКИЙ, чорнобилець першої категорії, інвалід другої групи, ліквідатор, у послужному списку якого 59 виїздів на ЧАЕС.

— Розумієте, чорнобильцям належить виплачувати, залежно від групи інвалідності й категорії, по 6, 8,10 мінімальних пенсій, — пояснює він. — Але в таких розмірах пенсія не виплачується. Люди вимушені іти в суди, судитися рік-два, щоб відсудити те, що належить по закону. Висудив 6-кратну мінімалку — це 5400 гривень, 8-кратну — це 6300. Та, виходить, рішення судів є, але їх починають скасовувати і пенсію урізати. Якщо перша категорія, залишають 1600 гривень, якщо друга — 1400. Чи можна прожити на ці гроші, якщо дружина мені он одних таблеток накупила на 300 гривень? Аби триматися, ми тут стоїмо кожен із валізкою препаратів.

У момент нашого спілкування дізнаємося, що керівник чорнобильської організації Олексій ЦИБАНЬ поїхав у міськвиконком зі зверненням.

— Але ж він із Партії регіонів, — кажемо, — і навряд чи йому з руки брати участь в протестах проти дій чинної влади.

— Він грамотний чоловік, але в разі чого, ми його просто переоберемо. Організацію маємо сильну, а політики нам не треба. Нам треба добитися, щоб люди не страждали. А там уже хто за кого хоче, той за того і голосує. Хто за Юлію Володимирівну, хто за Віктора Федоровича. А я не знаю, за кого, — каже один із чоловіків.

— Ми висловлюємо недовіру урядові й Верховній Раді як законотворчому органу. Знаєте, коли ми стояли під Радою, а депутати з’їжджалися на роботу, вони дивилися на нас із такою зневагою, наче стоять не люди, а якісь собаки. Граються панове з вогнем. А ви, якщо будете в газету писати, передайте місцевій владі: щоб не вийшло, як в Києві. Якби ви побували на наших зборах у НДГРІ, то краще б відчули, який настрій серед людей. Ми координуємо свої дії з організаціями інших міст, а міліція не дуже влазить в цю справу, бо і вони потрапили з нами під одну гребінку, — висловився ще один учасник акції.

Цього нетривалого спілкування було досить, аби пересвідчитися: вони вийшли на протест не за чиїсь ідеї чи бажання прийти до влади, а самі за себе. Перспектива втрати пільг стала неабияким мобілізуючим фактором для представників різних пільгових категорій як загалом по Україні, так і в Кривому Розі. І в своєму протестному русі вони мають намір апелювати до влади по всій її вертикалі.

Так, після київських подій у нашому місті на зібранні голів громадських організацій задля координації спільних дій створено Раду громадських організацій. Вона вже адресувала своє звернення міському голові Юрію ВІЛКУЛУ, секретарю міської ради Сергію МАЛЯРЕНКУ та депутатам міської ради.

«9 вересня 2011 року Верховна Рада України в першому читанні прийняла урядовий законопроект №9127 «Про гарантії держави щодо виконання рішень суду», який жодним чином не відповідає своїй назві та свідчить про неспроможність влади забезпечити виконання соціальних зобов’язань держави перед своїми громадянами. Зазначені у Перехідних положеннях пропозиції передбачають скасування конкретизованих обсягів соціальних гарантій (знижки по оплаті за житло та комунальні послуги, розміри грошової винагороди, надбавки до пенсій тощо) працівникам міліції, прокуратури, державної пожежної охорони, працівникам медицини та культури, гірникам, постраждалим від Чорнобильської аварії, ветеранам війни та праці, дітям війни, жертвам нацистських переслідувань та іншим категоріям громадян, які закріплені спеціальними законами,» — йдеться у зверненні.

Звернення підписали керівники Криворізької громадської організації Української Спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) — О.І. СУШКО та О.Ф. ГАЙЧЕНКО, міської організації ветеранів повітряно-десантних військ і армійського спецназу — С.П. ПЛАХОТНІК, Інгульської паланки війська Запорізького низового Українського козацтва — В.Т. ТКАЧОВ, міської організації ветеранів ОВС — В.П. СМИЛЯНЕЦЬ, Криворізької міської організації ветеранів прикордонних військ — Ю.П. КРИКУНЕНКО, Криворізької благодійної організації «Асоціація ветеранів спецназу» — О.Є. ПАШКУРОВ, І.О. ЛУЦЬКИЙ, Криворізької міської організації Всеукраїнського громадського об’єднання «Союз Чорнобиль України» — О.М. ЦИБАНЬ, Інгулецької та Довгинцівсько-Дзержинської районних організації м. Кривого Рогу Всеукраїнського громадського об’єднання інвалідів «Союз Чорнобиль України» — О.С. ШИМАНСЬКИЙ та Є. В. ДОБРЯНСЬКИЙ.

Автори звернення переконані, що перелік законів, у які пропонується внести зміни скандальним законопроектом, невипадковий. Саме через невиконання цих законів громадяни найчастіше звертаються до судів та виграють позови проти держави. Представники громадських організацій упевнені, що відсутність коштів у держбюджеті не може бути виправданням для невиконання норм цих законів.

«Неспроможність сформувати бюджет і визначити джерела його наповнення таким чином, щоб виконати всі соціальні зобов’язання держави перед своїми громадянами, — це провина влади, і за неї мають відповідати конкретні посадові особи, а не звичайні громадяни,» — пишуть вони у своєму зверненні до керівників міської ради та депутатів.

Сподіваючись на порозуміння і підтримку, Рада громадських організацій м. Кривого Рогу зажадала від місцевої влади, аби це звернення було розглянуте на черговій сесії міської ради з прийняттям відповідного рішення. Від органу місцевого самоврядування Рада громадських організацій вимагає довести до відома обласних і центральних виконавчих та законодавчих органів влади вимогу щодо виключення під час другого читання законопроекту №9127 Розділу 2 «Прикінцеві та перехідні положення».

Громадські організації сподіваються, що обранці територіальної громади солідарні з ними в тому, що:

— порядок надання і визначення розмірів пільг за рішенням Кабінету Міністрів (як це передбачає скандальний законопроект) порушує принцип верховенства права;

— прийняття підзаконних актів наразі не є відкритою процедурою, доступною широкому загалові громадян, та здійснюється без урахування пропозицій громадських організацій;

— при перегляді умов здійснення соціального захисту в Україні слід перш за все виходити з конституційних положень щодо невідчужуваності та непорушності прав людини, недопущення звуження їх змісту та обсягу при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних;

— переведення визначення умов соціального забезпечення на рівень органів, які повинні забезпечувати виконання законодавчих рішень, призведе до порушення стабільної і передбачуваної системи прав громадян та знизить гарантії їх реалізації.

Водночас громадські організації міста висловились на підтримку «Резолюції учасників всеукраїнської протестної акції із соціального захисту громадян України» і в разі невиконання вимог заявили про свій намір і далі, в рамках Конституції і діючого законодавства, відстоювати свої права і свободи, вдаючись до активних дій. А для налагодження діалогу з місцевою владою та вирішення нагальних питань вони ініціювали проведення раз на квартал зустрічей у форматі «круглого столу» з керівниками органів місцевого самоврядування.

До речі, пленарне засідання чергової сесії міської ради відбувається саме сьогодні. На час, що співпадає з його початком, запланована ще одна протестна акція з того ж приводу. Йдеться про пікетування будівлі міськвиконкому з ініціативи міської організації комуністів.

Яким буде реагування міської влади, побачимо.

"Вестник Кривбасса"  Наталия Шишка

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация