Кривой Рог новости
Нобелівську премію з хімії присудили за відкриття квазікристалів
05.10.2011 13:39 | Технологии

Нобелівську премію з хімії присудили за відкриття квазікристалів

Шведська королівська академія наук вирішила присудити Нобелівську премію з хімії Деніелу Шехтману, професору Ізраїльського технологічного інституту.

Хімік удостоєний нагороди за відкриття квазикристаллов (quasicrystals). Ці структури, вперше знайдені групою Шехтмана в 1982 році, спочатку вважалися просто неможливими утвореннями.

В експериментах по дифракції електронів на бистроохлажденних сплавах з'ясувалося, що атоми в такій кристалічній решітці упаковані в шаблон, який не можна повторити. Спостережувану картину намагалися пояснити відхиленням електронів на зрощених зернах-двійників, але незабаром стало ясно, що мова йде про принципово новою формою організації структури твердих тіл - не аморфною, але й не кристалічної.

Пізніше вчені знайшли аналогію в апериодических ісламських мозаїках, які допомогли дослідникам зрозуміти, як влаштований квазікристали на атомарному рівні. Потім експериментатори навчилися отримувати різні квазікристали в лабораторії і навіть знайшли їх у природі (до речі, в Росії). Нині квазікристали вже вийшли з області експериментів і знайшли своє застосування в ролі конструкційних матеріалів.

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация