Кривой Рог новости
The New York Times: Євро роздирає Європу на частини
20.10.2011 16:14 | Экономика

The New York Times: Євро роздирає Європу на частини

Євро, яке повинно було об'єднати Європу, схоже, навпаки, розділяє її, пише The New York Times. Євро було політичним проектом, покликаним об'єднати Європу після розпаду Радянського Союзу, відзначає видання. «Натомість, євро, схоже, роздирає Європу на частини», - пишуть автори статті. «На перший погляд, Європейський Союз є величезним успіхом. Він об'єднує майже 500 мільйонів громадян. Його ВВП на 17 трильйонів доларів більше, ніж у США, і втричі більше, ніж у Китаю або Японії. Він є найбільшим торговим партнером Америки на сьогоднішній день, а разом на США та ЄС припадає близько половини світового ВВП і майже третину всієї торгівлі », - пише видання.

При цьому наголошується, що в Європі зараз - економічний спад, і частка Європейського Союзу в світовій торгівлі стрімко падає. Старіння населення ставить величезне навантаження на бюджети країн і ростить їх борги. Для кардинальних змін потрібно більше втручання в роботу суверенних держав, упевнені автори статті. Потрібен фінансовий союз, дозвіл втручатися у національні бюджети, а також щодо єдина податкова та пенсійна політика, підкреслюють автори. «Але далеко не очевидно, що Європейський Союз може піти на ці кардинальні кроки - від національної ідентичності до справжньої європейської моделі», - наголошується в статті.

«Сьогодні ми зіткнулися з найбільшою проблемою за всю свою історію Союзу», - говорить Жозе Мануель Баррозу, голова Європейської комісії. «Це не тільки фінансова, економічна і соціальна криза, але й криза довіри - в нашому керівництві, в самій Європі, в нашій здатності знаходити рішення», - зазначив він. «Ця криза загрожує всім досягненням 60 років європейської інтеграції», - каже Ніколя Бавері, французький економіст і історик. «Всі принципи, на яких була побудована зона євро - всі ці принципи мертві, і у нас немає готового рішення цієї проблеми». Гірше того, за його словами, політичні лідери недооцінюють небезпеку. «Це не просто черговий спад, а реальний і фундаментальний криза», - підкреслює він. «Існує така напруженість у політичній системі і сумнів у демократичних інститутах, яких ми не відчували з часів падіння Радянського Союзу».

КРАЇНИ СХІДНОЇ ЄВРОПИ НЕ хочуть приєднуватися до Хитка ЄВРО. Побудований після розпаду Радянського Союзу, Європейський Союз підносив себе як модель, випромінюючої «м'яку силу», пише видання. Але тепер ця модель виглядає заплямованою, відзначають автори статті. «У той же час, країни Східної Європи є економічно більш яскравими, ніж багато хто з їхніх західних партнерів. Вони поділяють уявлення більшій частині Німеччини, Голландії та Фінляндії про суворої фінансової дисципліни, і не хочуть приєднатися до хиткому євро і брати на себе відповідальність за невдачі інших », - йдеться у публікації.

Необхідні фундаментальні зміни, щоб впоратися з кризою євро. Зокрема, історичний крок - створення загальної скарбниці - зажадає перекроювання основних договорів, для чого потрібне схвалення виборців. «Єдине, що може зберегти зону євро в його нинішньому вигляді, не може і не повинно бути зроблено без демократичного обговорення і підтримки», - вважає Саймон Тілфорд, головний економіст Центру європейських реформ. При цьому він визнає, що реальні демократичні дебати «можуть посилити кризу».

Це може стати найбільшою історичною іронією для всіх, резюмує видання.

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация