Кривой Рог новости
Схильність до довголіття може передаватися з покоління в покоління без участі генів
28.10.2011 14:32 | Технологии

Схильність до довголіття може передаватися з покоління в покоління без участі генів

У минулому столітті і на початку нашого століття біологи відкрили чимало генів, що впливають на всілякі ознаки живих організмів. Вважалося, що саме гени цілком і повністю відповідають за спадковість. Однак це не так. До такого висновку прийшли вчені з Стенфордського і Гарвардського університетів, які досліджували тривалість життя у хробака нематоди (C. elegance). Як стало зрозуміло в останній час, у спадкуванні можуть брати участь і ті зміни, які не зачіпають код ДНК. Вони називаються епігенетичними (не впливають на генотип).

Молекула ДНК в ядрі клітин знаходиться не у вільному стані, а досить щільно намотана на спеціально призначені для цього білки - гістони. Крім опорної функції гістони також впливають на активність різних генів. Причому самі гістони можуть модифікуватися, що в підсумку призводить до зміни в картині активності генів. Лише декілька досліджень свідчать на користь того, що гістони зміни можуть успадковуватися. "Дане дослідження є досить переконливою демонстрацією такого ефекту", - вважає Тоні Кужарідес, молекулярний біолог з Кембріджського університету.

Працюючи на крихітних черв'яках C. elegance, дослідники Ерік Гріір і Ганні Брунете виявили особин, які жили на 20-30% довше норми. Як з'ясувалося, ці довгожителі були носіями мутацій, які порушували їх здатність виробляти деякі гістони зміни, звані H3.

Вчені провели експеримент, в ході якого отримували нащадків від хробаків-мутантів (довгожителів), причому так, що нащадки вже не містили мутації. "Я не очікував, що щось буде успадковуватися", - зізнається Гріір. Але виявилося, що ще три покоління особин мали схильністю до збільшеної тривалості життя. Між третім і четвертим поколінням вона несподівано пропадала.

Чи можна екстраполювати отримані дані на людей, поки невідомо. Але, як показує історія, багато процесів, що впливають на тривалість життя у черв'яків і людей, виявляються схожими.

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация