Кривой Рог новости
І знов за землю гроші: суд та діло
10.12.2011 09:19 | Власть

І знов за землю гроші: суд та діло

Свого часу «Вісник» повідомляв, що в Кривому Розі сталася безпрецедентна подія: 37 суб’єктів господарювання звернулися з позовом до адміністративного суду, аби домогтися скасування рішення Криворізької міської ради №3884 від 14 травня 2010 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста». А потім про те, що домогтися правди на рівні апеляційної інстанції підприємцям таки вдалося. Однак із огляду на останні події, у фіналі судово-земельної епопеї проглядається свавілля…
 
В якості передісторії згадаймо, як у листопаді ще 2008 року міська влада вдалася до спроби перегляду грошової оцінки землі і встановлення її базової вартості на рівні 240 гривень за квадратний метр (замість 84-х). Але тоді якраз ударила фінансово-економічна криза — і підприємці стали горою проти підвищення вартості землі. Громадські слухання по обговоренню обнародуваного проекту регуляторного акту щодо оцінки землі зібрали тоді в Діалог-центрі міськвиконкому нечувану кількість ділового люду.
 
Всі висловилися проти перегляду оцінки землі в кризу і змусили стати на свою сторону присутніх на слуханнях депутатів та чиновників. Стало зрозуміло, що отримати громадське схвалення пропонованого проекту не вдасться, а тому влада дала задній хід. І на цьому тоді, слід сказати, непогано попіарилися як Партія регіонів, так і тодішній міський голова Юрій ЛЮБОНЕНКО, який заявив, що це він зупинив регуляторну процедуру своїм розпорядженням. Всі, звичайно ж, опікувалися створенням сприятливих умов для розвитку малого та середнього бізнесу.
 
Але минув деякий час — і та сама технічна документація з грошової оцінки землі, але вже без попереднього оприлюднення регуляторного акту і без проведення громадських слухань, була затверджена міською радою 14 травня 2010 року. Щоправда, прийнятим рішенням вартість у 240 гривень за квадратний метр вводилася не зразу, а в три етапи. При цьому час запровадження етапів визначено не було. Чітко йшлося лише про те, що з 1-го червня 2010 року вартість землі становить 150 гривень (замість 84-х), такою вона залишається і по сьогодні. На підставі такої грошової оцінки були внесені зміни в поточний бюджет, а також розрахований бюджет на нинішній рік.
 
Підприємцям, яких цього разу поставили уже перед фактом запровадження нової оцінки, сказали: рішення про затвердження технічної документації про оцінку землі втратило ознаки регуляторного акту. Тоді 37 суб’єктів господарювання і вирішили іти в суд.
 
Як і варто було очікувати, на рівні першої інстанції, у Дзержинському суді Кривого Рогу, Феміда їм не усміхнулася. А от за результатами розгляду справи у Дніпропетровському апеляційному адміністративному суді вони отримали, вважай, перемогу. 1-го листопада поточного року апеляція скасувала постанову Дзержинського суду та визнала рішення Криворізької міської ради щодо оцінки землі нечинним (з моменту проголошення постанови). Зупинити дію рішення з моменту його прийняття було неможливо, адже гроші за землю, виходячи з базової вартості її оцінки, вже не тільки надійшли в бюджет, а й були витрачені.
 
Попри твердження відповідача, суд дійшов висновку, що рішення міської ради щодо оцінки землі є регуляторним актом. Адже воно призначене для неодноразового застосування стосовно невизначеного кола осіб, а це всі платники податку або орендної плати за землю. Окрім того, приймаючи рішення із поетапним запровадженням грошової оцінки, міська рада виступила нормотворцем, а це ще більше надає рішенню ознак регуляторності.
 
До того ж, проект рішення щодо оцінки землі значився в плані регуляторної діяльності на 2010 рік, затвердженому міськвиконкомом. І це свідчить, що спочатку його дійсно збиралися ухвалювати як регуляторний акт, через відповідну регуляторну процедуру, як того вимагає Закон України «Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності». Але представники відповідача надали суду рішення міськвиконкому про вилучення проекту щодо оцінки землі з плану регуляторної діяльності. Причому датоване воно тим же 14-м травня, тобто тим днем, у який рада вже голосувала за рішення щодо оцінки землі. І це за версту відгонить фальсифікатом. Бо коли ж тоді мав засідати у один і той же день міськвиконком, якщо реєстрація депутатів починається о 8.30? До того ж, Закон вимагає усі плани щодо регуляторної діяльності та зміни до них оприлюднювати, а це зроблено не було.
 
Отож, суд мав достатньо підстав, аби дійти висновку, що під час прийняття рішення щодо оцінки землі міська рада діяла з порушенням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики в сфері господарської діяльності». Суттєве порушення прав позивачів він побачив у тому, що проект рішення, яке є регуляторним актом, не було заздалегідь оприлюднено, а, отже, підприємці були позбавлені можливості з ним ознайомитися та подати свої пропозиції і зауваження. Тим самим були знехтувані такі основоположні засади державної регуляторної політики, як передбачуваність, прозорість та врахування громадської думки.
 
Способом захисту порушених прав підприємців суд обрав визнання рішення нечинним. Як відомо, незважаючи на можливість оскарження в касаційній інстанції, постанови апеляційного суду набирають сили з моменту їх проголошення і мають виконуватися.
 
Однак ця справа стала винятком. На її прикладі сьогодні всій Україні можна демонструвати, якою супер-пупер-оперативною за особливих обставин буває сліпа на обидва ока Феміда. Так, 11 листопада тільки було складено касаційну скаргу міської ради на рішення апеляційного суду, а 16 листопада Вищий адміністративний суд України вже відкрив касаційне провадження та на клопотання Криворізької міської ради зупинив виконання рішення постанови апеляційного суду. При цьому, що цікаво, міська рада не просить ВАСУ скасувати рішення апеляційної інстанції, а всього лише направити його на повторний розгляд до суду першої інстанції.
 
Цілком очевидно, що поки суд та діло, в один чудовий день у великій сесійній залі зберуться депутати вже нинішнього скликання і легким натисканням кнопок просто скасують спірне рішення. Не визнавати ж чиновникам та можновладцям власну неправоту. А не буде предмету — не буде і спору, і судове провадження, на якій би стадії воно не було, просто закриють. На тій же сесії, або на іншій, приймуть нове рішення щодо оцінки землі. Робота над підготовкою нової технічної документації вже почалася. Хоча документація може бути і стара. Та головне — влада збереже обличчя у конкретному судовому процесі. Хоча це дуже сумнівне переконання.
 
Як з’ясував «Вестник», нинішній міський голова Юрій ВІЛКУЛ досить критично налаштований щодо позивачів і називає їх «Бабою Ягою, яка проти». Більше того — коментуючи ситуацію щодо цього судового спору, він вдався до деякого пересмикування, заявивши, що те судове рішення, якого підприємці добилися у апеляції, встановлює 294 гривні замість 150-ти за квадратний метр. (Хоча насправді суд скасовує діючу грошову оцінку, через що землі вважатимуться неоціненими, а тому, згідно з Податковим кодексом, їх базова вартість має становити 294 гривні за квадратний метр.) І винні, мовляв, у цьому не ті, хто свідомо знехтував регуляторною процедурою, а ті, що судяться.
 
Втім, найчеснішим варіантом розв’язання ситуації, яку міський голова спересердя назвав «майже тупиковою», бачиться той, за якого рішення апеляційного суду береться до виконання, а та ж сама технічна документація виноситься на затвердження, але вже у законний спосіб.

"Вестник Кривбасса" Наталя Шишка

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация