Кривой Рог новости
Тепло та лід міського бюджету
07.01.2012 18:03 | Власть

Тепло та лід міського бюджету

У новий рік місто вступило з бюджетом. По доходах його затверджено в сумі 2 мільярди 194 мільйонів гривень, по видатках — 2 мільярди 193 мільйони. Враховуючи те, що названий рекордним минулорічний бюджет затверджувався в сумі 2 мільярди 129 мільйонів, цього разу суттєвого нарощування фінансового ресурсу не спостерігається. Однак міський голова назвав бюджет-2012 «найбільш соціально орієнтованим за всю історію». Так що винуватцям історичної події — педагогам — час купувати нові гаманці, аби туди вмістилася нова зарплата разом з 20-відсотковою надбавкою…
 
Мер уже щось відчув
 
Бюджет міста на 2012-й рік формувався практично на тій же законодавчій базі, що і бюджет попередній. Але зміни все-таки є, і вони перш за все торкнулися фінансування охорони здоров’я. Адже нашому місту випало не оцінене поки що щастя брати участь у пілотному проекті реформування галузі охорони здоров’я, який розповсюджується на Вінницьку, Дніпропетровську, Донецьку області та місто Київ.
 
Згідно з законом про реформування, всі заклади охорони здоров’я міста, окрім 7-ми новостворених Центрів первинної медико-санітарної допомоги, передано у спільну власність громад області, а, отже, вони фінансуватимуться з обласного бюджету. Однак разом із лікарнями місто передало області й відповідний фінансовий ресурс.
 
У зв’язку з реформуванням з 75% до 50% зменшено норматив відрахування до бюджету міста по одному з головних джерел його наповнення — податку на доходи фізичних осіб. Різниця в 25%, а це 390 мільйонів, буде зарахована в бюджет області, тоді як передані на обласний бюджет видатки складають 260 мільйонів. Ці дані були озвучені начальником міського фінансового управління Лідією АПСЕМЕТОВОЮ в ході бюджетної сесії міської ради.
 
Однак все, що б не відбувалося, влада розглядає виключно в контексті позитиву. І він, мовляв, у тому, що суттєво збільшено видатки на надання первинної медичної допомоги, яка, як і раніше, фінансуватиметься з міського бюджету. Наводяться дані: витрати на медикаменти та перев’язувальні матеріали заплановані з розрахунку 3 гривні на одне відвідування лікарі, тоді як у 2001 році на одне відвідування поліклініки припадало 7 копійок. А на один ліжко-день перебування у денному стаціонарі бюджетом міста виділено 2 гривні 80 копійок замість 3 копійок у 2011 році. На один виклик ще не створеної в нашому місті служби невідкладної медичної допомоги закладено 4 гривні.
 
На папері, без сумніву, воно виглядає саме так. Але чи відчують мешканці міста реальне покращення, це ще питання. Та міський голова вже, певно, щось відчув.
 
— Відчуваєте рази і цифри? — звернувся він до журналістів. — Оце суть реформи: надати якісну послугу кожному мешканцеві міста.
 
До речі, за якість послуг медичним працівникам ЦПСМ вперше буде здійснюватися виплата додаткової заробітної плати. Як повідомила Лідія Апсеметова, на це місто отримало з Мінфіну 13 мільйонів 700 тисяч гривень, порядок виплати яких Кабінетом Міністрів ще не розроблено.
 
Тим часом медики побоюються, як би розроблені наверху критерії якості не призвели до того, що первинна медицина будь-що прагнутиме замикати більшість пацієнтів на собі, не направляючи до вузьких спеціалістів, аби тільки не зіпсувати собі показники якості та не втратити додаткову зарплатню.
 
Уперед, за гаманцями!
 
Що ж мав на увазі міський голова, вписуючи щойно прийнятий бюджет в історію як «найбільш соціально орієнтований»?
 
— Витрати на оплату праці працівникам бюджетної сфери збільшені на 197 мільйонів гривень, це 32%, і склали 812 мільйонів. Передбачений ріст посадових окладів по 1-му тарифному розряду Єдиної тарифної сітки впродовж року на 25,5%. Введено 20% надбавки до посадових окладів для всіх педагогічних працівників. Передбачена матеріальна допомога на оздоровлення (у розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки — Авт.) всім медичним працівникам. Такого ніколи не було. Це позитивні зміни чи не позитивні? — запитав він. — Я певен, що позитивні, і люди це оцінять.
 
Однак за «соціально орієнтований» бюджет своїх голосів не дали комуністи.
 
— На жаль, як і минулого року, розгляд бюджету відбувається поспіхом, без належного вивчення, — сказав у сесійній залі керівник фракції КПУ Юрій БОЛТЕНКО. — Нам пропонується затвердити перший, досить загальний проект бюджету, який буде щомісячно переглядатися, доповнюватися, змінюватися. Чимало статей бюджетних витрат необґрунтовані і не підтверджені фактичним матеріалом. Крім того, ми вважаємо за необхідне збільшити витрати на ремонт житла, теплотрас і водоводів, соціальний захист афганців, чорнобильців, громадян інших пільгових категорій, охорону здоров’я, організацію харчування дітей в дитбудинках, інтернатах, дитячих дошкільних закладах та загальноосвітніх школах. Ми впевнені, що, використавши своє монопольне становище, Партія регіонів затвердить бюджет, але ми голосуватимемо проти.
 
У подальшому з’ясувалося, що необґрунтованим комуністи вважають виділення 3,7 мільйона гривень телерадіокомпанії «Рудана» та 0,5 мільйона — комунальній газеті «Червоний гірник». На думку комуністів, ці ЗМІ «не об’єктивно і однобоко висвітлюють все, що відбувається в залі засідань міської ради». Крім того, на їхню думку, не містить ніякої конкретики «Програма підтримки об’єднань співвласників багатоквартирних будинків на 2010-2016 роки». На 2012-ий рік цією програмою передбачено 4 мільйони гривень на капітальний ремонт одного конструктивного елементу в будинках, де створено об’єднання співвласників. Виходячи з середньої вартості такого ремонту у 100 тисяч гривень, ремонт може відбутися у 40-а будинках. Але ж замовлені проекти уже для 48-ми будинків ОСББ, які чекають ремонту. Про це на сесії міської ради у листопаді говорив сам начальник управління благоустрою та житлової політики Олександр КАТРИЧЕНКО. Тобто виходить, для створення нових ОСББ в новому бюджеті ніяких стимулів нема.
 
Важко назвати бюджет соціально орієнтованим і з огляду на закладену в ньому суму на харчування дітей у дитячих дошкільниць закладах. Це ті ж самі, що і в минулому році, 10 гривень на день (5 — з бюджету, 5 — за рахунок батьківської плати). Про повноцінне харчування дошкільнят на таку суму годі й говорити. Однак інші фінансові нормативи на харчування дещо збільшено: для учнів 1-4 класів — з 3,50 грн. до 5 грн., для учнів пільгових категорій — з 4,50 грн. до 6 грн., для вихованців інтернатів та дитячих будинків з 23 і 30 грн. відповідно — до 37, на харчування дітей в оздоровчих таборах —з 30 до 35 грн.
 
Переглядали і переглядатимемо
 
Утім, депутатська більшість, знаючи про закиди комуністів на свою адресу щодо частих коригувань бюджету, вирішила знівелювати цю критику і довести, що щомісячні перегляди головного кошторису є великим благом для громади.
 
— Лідіє Іванівно, ми що, погано плануємо, чи є якісь фактори, які ми не можемо врахувати? — запитав депутат-регіонал Анатолій ЛУШПІЙ.
 
— Законодавство регулює лише підстави для внесення змін в бюджет, а не їхню кількість, — з готовністю відповіла головний фінансист. — Такими підставами можуть бути збільшення чи зменшення субвенцій, доходів, економія коштів по галузі, залишки, які ми можемо перерозподіляти лише після річного звіту. Всі ці питання ми і вирішували впродовж року, і не вирішувати просто не могли. А результати таких змін говорять самі за себе: впродовж року бюджет зріс на 315,5 мільйона гривень. Чому ж цього не робити?
 
У такому ж ключі про часті коригування бюджету відгукнувся міський голова. Мовляв, він готовий хоч щомісяця коригувати бюджет, аби тільки місто отримувало додаткові кошти з обласного і державного бюджету. Утім, разом із розподілом додаткових коштів упродовж року здійснювався і здійснюватиметься перерозподіл раніше визначених сум, причому іноді на досить сумнівні цілі. Досить згадати взяття на фінансування міського бюджету приватної єврейської школи, яку перереєстрували у комунальний заклад. Або придбання декоративного зимового вбрання для квіткового годинника чи комплекту меблів з білої шкіри з ефектом колисання для міськвиконкому.
 
Купуватимемо і реконструюватимемо
 
Дуже цікавим з точки зору перетворень, які відбуватимуться в місті, є статті видатків бюджету розвитку у складі головного міського кошторису. Бюджет розвитку формується за рахунок продажу комунального майна, землі, надходжень по єдиному податку та, вперше з цього року, доходів по новому податку — на нерухомість. Це той податок, який належатиме сплатити всім, хто має у власності більш ніж одну квартиру. Доходи по ньому обраховані в сумі 0,5 мільйона гривень. Витрати з бюджету розвитку здійснюються виключно на капітальні видатки.
 
Всього отримати в бюджет розвитку заплановано понад 43 мільйони гривень. За ці кошти обіцяють відремонтувати будівлі 7-ми Центрів первинної медико-санітарної допомоги, закладів освіти, культури, встановлювати тренажерні майданчики біля шкіл, купувати комп’ютерну техніку для міськвиконкому та ремонтувати його будівлю.
 
Капітальні видатки на житлово-комунальне господарство складуть понад 16 мільйонів гривень. З них 10 мільйонів обіцяють спрямувати на капремонти житлового фонду та ліфтового господарства, 1,8 мільйона — на придбання вагонів для швидкісного трамваю, 2,5 мільйона — на капітальний ремонт ділянки трамвайної колії від стрілочного переводу №72 до кільця «АрселорМіттал Кривий Ріг».
 
За рахунок бюджету розвитку продовжиться газифікація селищ (1,6 млн. грн.), розширення кладовищ (1,4 млн. грн.), будівництво дороги по вул. Купріна, Іллічівській (2,8 млн. грн.), будуть будуватися трамвайні колії в районі станції швидкісного трамваю «Кільцева» (3 млн. грн.), розворотне кільце на вулиці Рязанова (1,8 млн. грн.).
 
Звісно ж, продовжиться реконструкція трамвайних колій та благоустрій проспекту Південного. Поки що в бюджеті-2012 на це закладено 5,5 мільйона гривень, але при першій ліпшій нагоді суму буде збільшено, оскільки загальний обсяг фінансування по цьому об’єкту становить 42 мільйони гривень, з яких профінансовано лише половину. 2 мільйони гривень закладено в бюджеті на реконструкцію парку імені Гагаріна та стільки ж — на реконструкцію проспекту Карла Маркса. Але цими сумами теж не обійдеться, оскільки загальний обсяг фінансування цих проектів становить відповідно 11,7 та 21,2 мільйона гривень. Так що по суті бюджет-2012 відкриває фінансування по цих об’єктах на кілька років вперед. Це стало вже звичною практикою, обкатаною на будівництві дзвіниці та реконструкції славнозвісного пологового будинку.
 
Як не зігріємося, то станемо на ковзани
 
Які ж кошти планується вкласти у підвищення енергоефективності міського комунального господарства та модернізацію системи теплозабезпечення? 3 міського бюджету 3 мільйони за умови співфінансування ще 32-х мільйонів з державного бюджету на будівництво двох блочних котелень та мереж. Ще з двома уже запроектованими котельнями вирішили зачекати через відсутність співфінансування з держбюджету. Хоча економічного ефекту слід чекати від спорудження у Дзержинському районі саме 4-х котелень, адже це дозволило б вивести із ладу стару котельню «АрселорМіттал Кривий Ріг», проектна потужність якої вдвічі перевищує потребу приєднаних споживачів.
 
Словом, витрати на енергоносії та комунальні послуги поки що ростуть швидшими темпами, аніж вкладення у енергоефективність. Досить сказати, що у 2012 році бюджетні установи міста заплатять за енергоносії та комунальні послуги, у яких левову частку складає плата за тепло, на 58 мільйонів гривень більше.
 
Утім, на будівництво льодової арени кошти в державному бюджеті найшлися: 32 мільйони. При цьому за рахунок міського бюджету (5 млн. грн.) до цієї споруди в парку імені Богдана Хмельницького будуть підведені інженерні комунікації. Міський голова вважає, що це просто прекрасно і не сприймає критики тих, хто стверджує, що райони міста продовжують розвиватися нерівномірно. Адже це вже буде друга льодова арена на Соцмісті. Він переконаний, що розташований біля міськвиконкому «Юніон» — це приватний каток, а для того, щоб називатися ареною, має бути хоч одне глядацьке місце.
 
Та залишається сподіватися, що наші можновладці та чиновники зможуть залучити в модернізацію комунальної теплокомунергетики приватний інвестиційний капітал на засадах державно-приватного партнерства. В усякому разі, таке передбачено Програмою соціально-економічно розвитку на 2012 рік. І це завдання дещо складніше, аніж ділити та освоювати бюджетні грошики. А потім ще й самим собі у сесійній залі аплодувати.

"Вестник Кривбасса"Любов Iванова

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация