Кривой Рог новости
Прибудинкові території: нам знову морочать голову
14.01.2012 13:07 | Власть

Прибудинкові території: нам знову морочать голову

У новий рік Кривий Ріг вступив з новими тарифами на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій. Таким чином міській владі, напевне, вдалося задобрити Дракона, але цього ніяк не скажеш про пересічних криворіжців. Адже питання розміру прибудинкових територій, за щоденне прибирання яких доведеться платити, залишається неврегульованим.
 
Однією з 18-ти послуг по утриманню будинків та прибудинкових територій, які передбачені відповідною постановою, є прибирання прибудинкової території. Частка витрат на цю послугу у складі тарифу є суттєвою, тому мешканці часто цікавляться, за яку саме територію вони платять і яким нормативним документом визначено її розмір. Уже впродовж тривалого часу це питання є настільки ж актуальним, наскільки туманно звучить відповідь на нього.
 
У зв’язку з останнім у часі підвищенням тарифів під час громадських слухань, на яких обговорювався проект рішення про встановлення тарифів для суб’єктів, що ведуть свою діяльність в житлових будинках, це питання порушив депутат Центрально-Міської райради Сергій ЧЕРКАШИН.
 
— Є люди, — сказав він, — які ходять і не можуть добитись документу, яким би чітко було визначено, чому з одного будинку за прибудинкову територію беруть стільки, а з такого самого, розташованого поряд, менше.
 
— У місті понад 5000 будинків, які знаходиться на обслуговуванні в житлово-експлуатаційних організаціях, і власники квартир є співвласниками в тому числі прибудинкових територій, — надала досить дивне роз’яснення начальник відділу житлової політики управління благоустрою та житлової політики Світлана СЕРЕЖЕНКО. — Не секрет, що оформлення землі — це певні й часові, й матеріальні затрати. В тарифи такі затрати не закладені і не можуть бути закладені. За чий рахунок можливо оформлення цієї землі? Тільки за рахунок власників та співвласників за умови надання ними 100-відсоткової згоди. На теперішній час послуга з прибирання території надається, не надавати неможливо, бо місто стане смітником. Утримання цієї платні здійснюється на основі інвентарних справ по кожному будинку, які виготовлялись БТІ. Це документ, паспорт будинку, яким визначені межі прибудинкової території, виходячи з них і нараховується плата.
 
— На якій підставі розмір прибудинкової території може змінюватися? — не вгавав депутат.
 
— А з чого ви взяли, що вона може змінюватися? — питанням на питання відповів заступник начальника управління благоустрою та житлової політики Сергій РЯБОШАПКА.
 
З’ясувалося, депутатові відомі приклади, коли нарахування за прибирання прибудинкової території впродовж одного року були одні, а потім, без перегляду тарифів, стали іншими. Або навпаки: на прибудинковій території з’явилися нові будівлі, але на її розмір, що береться для розрахунку оплати, це ніяк не вплинуло. Чоловік поривався навести конкретні приклади, але Сергій Рябошапка закликав «поважати присутніх і відійти від окремих прикладів і випадків».
 
Утім, кожна людина, яка себе поважає, мусить знати, за що платить. А стосовно прибудинкової території громадські слухання ясності не внесли. Однак скасування публічного обговорення тарифів для населення, закладення в тарифи рівня рентабельності та прихід приватних фірм на ринок надання послуг, що є нічим іншим, як підготовкою для нових тарифних «подарунків під ялиночку», таки змусять дати не розпливчасту, а чітку відповідь на питання: що є підставою для визначення меж і розмірів прибудинкових територій? Адже інвентарні книги зафіксували території на той момент, коли будинки здавалися в експлуатацію, а було це 20, 30, 40, а то і більше років тому.
 
Тим часом, Земельний кодекс (ст. 42) гласить, що «розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі проектів розподілу території кварталу, мікрорайону та відповідної землевпорядної документації». Проект розподілу території належить до містобудівної документації, яка розробляється для мікрорайону (кварталу) чи його частини з метою розмежування земельних ділянок. Проектом розподілу територій визначаються площі та межі прибудинкових територій існуючих і запроектованих жилих будинків; земельних ділянок, на яких розміщуються громадські споруди та інші об’єкти містобудування; надлишків земельних ділянок, призначених для подальшого спорудження жилих і громадських будинків і споруд та іншого використання (при розподілі території існуючої забудови); територій загального користування; територій обмеженого користування земельною ділянкою.
 
Однак у сьогоднішніх реаліях земельне питання використовується лише як іще один спосіб загнати людей в ОСББ. Щоб отримати гроші на обіцяний державою капітальний ремонт, треба мати документи на землю, а замовником землевпорядної документації для багатоквартирного будинку може виступити лише ОССБ. Виходить, тільки ОСББ мають документи, у яких вказані розміри та конфігурація земельних ділянок станом на сьогодні. Але без проекту розподілу територій це землевідведення хаотичне, воно враховує лише інтереси тих, хто документацію замовляє. Така собі міна уповільненої дії, яка рано чи пізно вибухне конфліктами.
 
Але люди живуть і поза ОСББ, причому їх значно більше. І доти, доки не буде проекту розподілу територій, не факт, що вони не платитимуть за щоденне прибирання скверів або ділянок, не перший рік зайнятих іншими об’єктами. Але чиновники, продовжуючи морочити нам голову інвентарними справами, про проекти розподілу територій — ні пари з вуст.

"Вестник Кривбасса"Наталя Шишка

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация