Кривой Рог новости
«Сухий закон» по-криворізьки
02.06.2011 21:36 | Общество

«Сухий закон» по-криворізьки

Напередодні Дня Кривого Рогу місто заполонили обличчя «замечательных людей» на бігбордах. Та не лишилися непоміченими і зроблені через трафарети написи звичайною фарбою на бетонних підніжжях цих носіїв зовнішньої реклами: «Трезвость — сила». Так заявила про себе, може, й слабка, але здорова громадська ініціатива, що заслуговує на цілковиту підтримку та поширення. Долучитися до утвердження тверезості в житті криворіжців могла і міська рада. Після її останнього напередодні Дня міста пленарного засідання «Вестник» поцікавився у міського голови, чому не реалізовано повноваження на заборону або обмеження торгівлі спиртним на час проведення масових заходів. Це було минулої середи, коли до свята з його численними масовими заходами, які мер рекламував особисто, залишалось два дні.

— Та обмежено! Ви просто не знаєте. Ми заборонили торгувати у скляній тарі, а зовсім заборонити не маємо права. А обмеження на певних територіях ми зробили. Якщо вам потрібна така інформація, ми надамо, — сказав Юрій Вілкул.

Однак «не знав» не лише «Вестник», а ще три ЗМІ, представники яких разом із нами виявили бажання отримати обіцяну інформацію. Та це виявилося непросто. Наше терпляче очікування «надання інформації» було нагороджене лише відсиланням до норми Закону, про існування якої, власне, ми самі й нагадали.

Це Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження споживання і продажу пива та слабоалкогольних напоїв», стаття 15-3 якого гласить:«На час проведення масових заходів сільські, селищні та МІСЬКІ РАДИ в межах відповідної адміністративної території можуть заборонити або обмежити продаж пива (крім пива у пластиковій тарі), алкогольних, слабоалкогольних напоїв та куріння тютюнових виробів».

Звісно, формулювання «можуть заборонити» свідчить про необов’язковість норми та вимагає прийняття відповідних рішень на місцях. І таке рішення, в разі прийняття, навряд чи варто було б класти під сукно.

Що ж до нашої влади, то фахівець прес-служби міськвиконкому навряд чи хотів брати на себе сміливість спростовувати заяву мера, однак через деякий час після його прес-конференції мусив визнати: якогось рішення чи розпорядження з цього питання не існує. Він переадресував журналістів до заступниці начальника управління розвитку підприємництва виконкому міськради Людмили ПРОХОРЕЦЬ.

І чиновниця пішла ще далі, спочатку переконуючи в тому, що «в Законі чітко прописано механізм», навіщо, мовляв, його дублювати. А потім з таким же ентузіазмом звертала нашу увагу на те, що орган влади таке рішення «може приймати, а може не приймати».

Також вона згадала про робочу групу з питань обігу алкогольних та тютюнових виробів, яка, як виявилося, саме того дня ще тільки буде проводити «виїзний організаційний захід, будуть дані відповідні доручення щодо обмеження на території Дзержинського району».

Вся подальша розмова з цією пані більше скидалася на допит партизана, в ході якого ціною певних зусиль з’ясувалося, що обмеження торгівлі спиртним в День міста стосуватиметься стадіону «Металург», парку імені Богдана Хмельницького, проспекту Металургів, вулиць Косіора, Революційної, Постишева до перехрестя з вулицею Землячки і не розповсюджуватиметься на інші райони міста, де також заплановані масові заходи.

За відсутності жодного писаного документа на цю тему складалося враження, що процес обмеження народжувався просто на наших очах.

— Протягом якого часу діятиме обмеження? — поцікавились ми.

— Ми будемо рекомендувати з 15-ї до 22-ї, — відповіла Людмила Прохорець.

В ситуації, коли за порушення встановленого обмеження передбачено досить серйозну штрафну санкцію (510 гривень), його «рекомендаційний» характер викликав як мінімум подив. Та чиновниця почала розвивати тему в бік того, що суб’єкти підприємницької діяльності «можуть ігнорувати», тому відповідними службами буде посилено патрулювання, оскільки основний акцент, за її словами, буде зроблено на забороні продажу спиртного неповнолітнім (яка діє у будь-який день і час на території будь-якого міста).

Наше прохання про надання результатів цього патрулювання пані Прохорець пообіцяла задовольнити через тиждень після свята, зазначивши, що практика минулого року (коли ні про яке обмеження не було навіть розмов) засвідчила законослухняність суб’єктів підприємницької діяльності

— Це те саме, що на 9 травня, — сказала Людмила Прохорець. — Як можна обмежити, коли тут дійсно іде пам’ять?

Та й справді — ні, то й ні. Ми ж мера за язик не тягнули.

У результаті все обмеження звелося до того, що на деяких торгових точках у наближених до стадіону місцях було вивішено відповідні повідомлення з посиланням на норму Закону та засторогою про 510 гривень штрафу. А внизу приписочка: «Прохання з розумінням сприйняти цю вимогу».

Тим часом ЗМІ повідомляють про інші приклади обмеження торгівлі спиртним місцевою владою. Так, виконком міської ради Керчі своїм рішенням ще 1 травня на час проведення масових заходів у місті заборонив підприємствам торгівлі продаж спиртних напоїв. Це обмеження також діяло 8 та 9 травня і розповсюджується на День молоді (остання неділя червня), День рибалки (друга неділя липня), День міста (друга неділя вересня) та 1 січня. В разі порушення вимог щодо обмеження на реалізацію алкоголю на території Керчі, як повідомляє виконком міськради цього міста, «дозвільний орган приймає рішення про скасування раніше виданого дозволу на розміщення на території Керчі об’єктів благоустрою, будівель і споруд соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення».

Ми не знаємо, як справи у Керчі з виконанням рішення щодо обмеження. Натомість мали можливість переконатися, що таке обмеження по-криворізьки і чого варті імпульсивні популістські заяви.

 

Наталя ШИШКА

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация