Кривой Рог новости
В Хортицькому районі знашли унікальне кіммерійське поховання
02.06.2011 22:16 | Общество

В Хортицькому районі знашли унікальне кіммерійське поховання

Поряд з проспектом Радянським у Хортицькому районі повним ходом йдуть розкопки стародавніх курганів. Правда, верхню частину насипів давно розорали, але запорізьких археологів ця обставина не зупиняє, вони завдяки своєму досвіду безпомилково визначили місця поховань.

Співробітники археологічної лабораторії історичного факультету ЗНУ Світлана Андрух та Геннадій Тощев спільно зі студентами та школярами знайшли унікальне поховання - могилу стародавнього кіммерійця. Знахідка датується IX-VIII століттям до нашої ери.

- Поряд зі скелетом людини знаходилися останки обезголовленого коня. Це поховання незвично, і сама людина лежить не в характерному положенні для поховань - обличчям вниз, - розповідає Світлана Андрух. - По всій видимості, проходив якийсь ритуал. Можливо, ця людина завинив, і тому для нього вибрали такий варіант поховання. Важко відповісти однозначно.

Були в могилі і кілька цікавих предметів: застібка від сагайдака, грибоподібні кістяні підвіски, причому аналогів подібних речей археологи раніше не зустрічали. Справа в тому, що подібні підвіски найчастіше використовувалися як гудзики для сагайдака, а в нашому випадку підвіска знаходилася в районі реберних кісток кіммерійця. Тож археологи вважають, що вона служила застібкою для костюма. Також у похованні знайшли глиняний посуд.

- По всій видимості, був похований досить представницький воїн високого звання. Подібних поховань кіммерійців в Україну дуже мало, не більше 15, - додала Світлана Миколаївна. - Крім того, це поховання не було розграбовано. Справа в тому, що курган повністю від поверхні і до дна обкладений потужними кам'яними блоками. Саме ця потужна конструкція врятувала від розграбування. Хоча спроби були. На глибині близько метра ми виявили скло, що свідчить про спроби розкопати курган.

Археологам знадобився тиждень, щоб впоратися з кам'яними брилами, щоправда, для цього довелося задіяти бульдозер. Зараз всі знахідки перебувають у археологічної лабораторії ЗНУ. Київ уже зацікавився запорізької знахідкою. Тому поки не ясно, де будуть зберігатися кісткові останки - у нас чи в столичних музеях. Зате відомо точно, що весь поховальний інвентар стане надбанням Запорізького краєзнавчого музею.

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация