Кривой Рог новости
Новий Кримінально-процесуальний кодекс забезпечить презумпцію невинуватості
10.02.2012 06:43 | Власть

Новий Кримінально-процесуальний кодекс забезпечить презумпцію невинуватості

Новий Кримінально-процесуальний кодекс забезпечить презумпцію невинуватості.  Про це заявив заступник голови Дніпропетровської облдержадміністрації Іван Ступак, коментуючи ухвалення Верховною Радою нового Кримінально-процесуального кодексу України. Цей законодавчий документ був розроблений робочою групою за ініціативи Президента України Віктора Януковича.

«В усьому цивілізованому світі права людини є вищою цінністю порівняно із правами держави в особі її слідчих, контролюючих, регулюючих та усіляких каральних органів. До сьогоднішнього дня в Україні діяв Кримінально-процесуальний кодекс 1960 року, який мав відверто звинувачувальний ухил за сумно відомим принципом «була б людина, а стаття знайдеться». У результаті, кількість виправдувальних вироків в Україні не перевищувала 1%, тоді як у багатьох країнах Європейського Союзу цей показник складає 20–30%», - відзначив заступник губернатора.

За його словами, далі жити за таким кодексом було просто неможливо, тому що він не відповідав стандартам сучасної, європейської, демократичної країни у царині прав та свобод людини. Натомість реформування Кримінально-процесуального законодавства стало важливою складовою виконання Україною взятих на себе міжнародних зобов’язань. Зокрема, перед Парламентською Асамблеєю Ради Європи.

«Президент України Віктор Янукович своїм Указом створив робочу групу із розробки нового КПК, який у свій час пройшов ретельну, в тому числі міжнародну, експертизу. Прийняття нового КПК – це величезний крок на шляху до розвитку в Україні демократії, побудови правової держави, гуманізації судочинства та повернення всієї державної системи обличчям до громадян», - зазначив Іван Ступак.

Зокрема, підкреслив він, новий КПК фактично забезпечує презумпцію невинуватості. Тобто, ставлення до будь-якої людини, що бере участь у судочинстві, як до особи, вина якої у скоєнні злочину ще не доведена.

«Ухвалення нового Кримінально-процесуального кодексу  означає, що у кримінальному процесі пріоритетом стає не покарання, як було дотепер, а дотримання прав людини, її повне виправдання, якщо вина не доведена. Він також гарантує реальну, а не лише декларативну рівність можливостей держави та окремої особи, та забезпечує змагальність процесу кримінального провадження, надає громадянам значні можливості для захисту своїх прав, свобод та інтересів. Слідчі та судові процедури значно удосконаляться, а терміни їх реалізації – скоротяться. Це все сприятиме підвищенню оперативності розгляду справ», - переконаний заступник голови облдержадміністрації.

Згідно з новою редакцією КПК, як і у всіх цивілізованих країнах, в Україні запроваджуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту, внесення грошової застави та інші, не пов’язані із позбавленням волі. Окрім того, що це більш гуманно по відношенню до громадян, це ще й дозволить заощадити на рік понад 100 мільйонів гривень бюджетних коштів, які витрачаються на доставку осіб до судів (20 мільйонів гривень), їх утримання у слідчих ізоляторах (85 мільйонів гривень) тощо.

Крім того, новий КПК передбачає скасування низки статей старого Кодексу, які провокували корупцію в правоохоронних органах. Зокрема, будуть скасовані ті статті, які використовувалися деякими несумлінними  працівниками правоохоронних органів для тиску на бізнес-середовище і на підприємців.

«Розробка і прийняття нового КПК є невід’ємною і вкрай важливою складовою курсу на модернізацію та євроінтеграцію України, проголошеного Президентом Віктором Януковичем. Адже основна мета модернізації – добробут, комфорт та безпека громадян України, а в їх основі якраз і лежить гуманізація відносин між людиною та державою, яку й забезпечує новий КПК», - наголосив Іван Ступак.

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация