Кривой Рог новости
Екологічне ЧП в Харкові. Вже другу добу палаючи смітники отруюють повітря
08.06.2011 20:03 | Экология

Екологічне ЧП в Харкові. Вже другу добу палаючи смітники отруюють повітря

Головний харківський смітник в 30 км від міста палає другу добу. Дергачівський полігон ТПВ, куди вивозять 60% всього сміття з міста, спалахнув о пів на сьому вечора вівторка, але раніше вихідних рятувальники не зможуть подолати стихію.

У вівторок робочий день на полігоні проходив як звичайно. Машини з міста справно вивозили сміття, але близько 18.00 під час прийому чергової партії твердих побутових відходів виник вогонь, який через вітер почав швидко поширюватися по схилах звалища, з урахуванням поглиблення вона досягає 30 метрів у висоту. Пожежа, за даними рятувальників, поширився на 400 квадратних метрів, хоча візуально за фото з місця НП здавалося, що масштаби - набагато більше: на тлі площі загоряння пожежні машини були мізерною точкою.

Як розповідає радник мера з економічних питань Фазіль Аббасов: «Всі злагоджено спрацювали. Вогонь міг би поширитися і далі, але у працівників полігону була при собі вода і грунт, вони намагалися гасити вогонь. За нормами, якщо температура вище + 20, то ТПВ обов'язково потрібно поливати водою ».

Увечері цього ж вівторка вогонь локалізували, але сьогодні цілий день рятувальники гасили вогнища тління водою і грунтом, який постійно підвозили вантажівки. З'ясувалося, що сміття прогорів вглиб на 20 метрів, що ускладнювало боротьбу зі стихією, «підземні» осередки доведеться гасити ще дві доби. «Всього задіяно 75 чоловік особового складу, 50 осіб комунальних служб. Працюють люди з Дергачів і Харкова », - говорить заступник начальника ГУ МНС в Харківській області Сергій Чабану. Щоб рятувальникам і комунальникам легше працювалося, прямо на полігоні організували харчування, рятувальникам привозили чай, кава і навіть парне молоко. Позмінно чергують там і карети швидкої допомоги. «До нас звернулося кілька осіб зі скаргами на подразнення слизової оболонки ока, але серйозних травм не було», - повідомив лікар Анатолій Криворучко.

Першими пожежу на полігоні відчули жителі Дергачів, слідом - Алекссевка і Холодна гора, де вже до вечора з'явився незрозумілий зміг. У Черкаській Лозовій та Нових Дергачах все було вкрите димом і вчорашній день. «Сморід око стрель. Ми разом з товаришами поїхали до полігону подивитися, що там відбувається. Були в 100 метрах від вогнища спалаху. Картина жахлива. Постійно чулися вибухи, та й не дивно, адже там повно балончиків з-під різних дезодорантів, освіжувачів повітря. Люди ввечері стали закривати вікна, боялися, що просто дихати буде неможливо. Але вітер подув у бік Харкова, на Олексіївку », - говорить житель Дергачів Сергій. За словами чоловіка, ця «екологічна катастрофа» вже порядком набридла місцевим жителям. «У Дергачах і ближніх селах воду з колодязів не п'ють уже десятки років через цю звалища», - говорить Сергій.

Про причини займання звалища вчора говорили мало, та й поки це тільки лише здогадки. За словами Фазіля Аббасова, спалах, швидше за все, сталося через високої концентрації біогазу, який утворюється у відходах. Помічник начальника ГУ МНС України в Харківській області Ігор Лупандін вважає, що спалахнути біогаз міг тільки від іскри, а в Дергачах швидше за все був людський фактор: хтось із співробітників полігону міг кинути недопалок або непогашену сірник. Після НП влади міста (полігон хоча і перебуває за межею, але належить Харкову) вирішили боротися з біогазом, який утворюється на звалищах - для цього на всьому полігоні потрібно встановлювати «колодязі» зі спеціальними насосами, які будуть відкачувати запальної речовини.

Поки полігон палав, все сміття на себе прийняла Рогань (це додаткові 2,5 тисячі «кубів» сміття). Але і перший, і другий полігони давно зжили себе: Дергачівський був наповнений на 100% ще в 2005-му, але нового місця так і не знайшли. А Роганський повинні були повністю закрити через близькість аеропорту: сотні птахів зі звалищ загрожують літакам. Проблему зі сміттям міг би вирішити сміттєпереробний завод, але інвестора так і не знайшли.

Поки рятувальники гасили пожежу в Дергачах, співробітники СЕС робили паркани повітря і перевіряли його на наявність шкідливих речовин. У повітрі в 1 км від полігону 7 червня з 23.40 до 00.00 перевищили норми формальдегід та фенол - майже в два рази. За словами заступника головного санітарного лікаря області Олени Товстолуг, це не критично. Вчора вітер розвернувся на Дергачі і Малу Данилівка - результати будуть тільки сьогодні.

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация