Кривой Рог новости
Європейське свято на наших вулицях?
10.03.2012 23:49 | Культура

Європейське свято на наших вулицях?

Кривий Ріг відомий своєю вуличною злочинністю, а словенське місто Любляна — своїми вуличними театрами. Але Кривому Рогові настав час змінюватися. Спровокувати у кращому розумінні цього слова зміни взявся місцевий культурно-громадський центр ШЕLTER+ у тандемі зі словенським театром «Ана Монро» (м. Любляна).

Як розповів «Віснику» Юлій МОРОЗОВ (ШЕLTER+), зі словенським актором, режисером і драматургом Горо ОСОЙНІКОМ вони знайшли один одного в рамках ініційованого низкою європейських громадських організацій культури і підтриманого Євросоюзом проекту «Тандем». На першому етапі цього проекту до співпраці було запрошено 30 українських і 30 європейських організацій культури, які склалися в 30 тандемів. Потім із них було відібрано 15, спільні ідеї яких знайшли схвалення для подальшого реального втілення в життя. Місце реалізації проекту — Україна, його мета — привнесення в українські реалії кращих європейських практик.
 
Справою, навколо якої об’єдналися криворізький ШЕLTER+ і словенський театр «Ана Монро», став вуличний театр. Юлій Морозов визнає, що такий напрямок діяльності для їхнього центру є досить новим, але ідея провести в Кривому Розі за міжнародної підтримки фестиваль вуличного театру видалась йому дуже привабливою.
 
— Часто буваючи в Європі, — каже Юлій Морозов, — я дійшов висновку, що там зовсім інше, аніж у нас, сприйняття вулиці. Там це безпечне місце, де ти гуляєш увечері, де тобі добре, де тебе безкоштовно розважать, де яскраво та дружньо. І саме вуличний театр та все, що з ним пов’язано, формує таку атмосферу на вулицях. Тому в тій же Любляні, звідки вже вдруге до нас приїжджає Горо Осойнік і де очолюваний ним театр влаштовує чотири фестивалі вуличного театру на рік, влада все це дуже підтримує. Вони це культивують і надихають. Навіть якщо Горо колись надумає зупинитися, йому скажуть: «Горо, не зупиняйся, продовжуй робити свою справу».
 
Сам Горо Осойнік суперідею проекту «Тандем» вбачає в побудові мостів між західною Європою та сходом. Бо люди в старих європейських країнах, вважає він, дуже мало знають про життя в країнах східної Європи.
 
— Вони щось читають із газет, але залізна завіса, якої формально вже немає, все ще розділяє нас. А ми хочемо будувати мости між двома світами. І якщо говорити про стару Європу, то там вуличний театр — це величезний пласт культури. З іншого боку, у вас теж є схожі традиції — той же вертеп, який дещо призабутий. Тому вуличний театр, самою сутністю якого є співпраця і співтворчість, є чудовою нагодою зблизити два світи, — каже Горо Осойнік. — Від співпраці з криворіжцями я очікую дуже багато і маю упевненість, що співпраця, що розпочалася, у травні виллється у щось конкретне.
 
І ця конкретика полягає в тому, що з 3 по 12 травня на базі криворізького ШЕLTER+ пройде школа вуличного театру «іШУT (читається як «ай шут»). У надзвичайно інтенсивному ритмі уроки майстерності актора вуличного театру даватимуть сам Горо Осойнік, а також його колеги та сподвижники зі Словенії, Італії та Бельгії. Учнями школи стануть 30 студентів, з них 5 — із різних європейських країн, 10 — із різних міст України та 15 — криворізьких. До участі в школі вуличного театру запрошуються всі, хто має хоч якийсь досвід виступів перед публікою та має досить серйозну мотивацію. Адже ініціатори сподіваються, що результатом роботи школи стануть не лише вуличні вистави на вулицях Кривого Рогу, якими вона завершить свою роботу, а і створення постійно діючої трупи вуличного театру в Кривому Розі. До того ж, 5 найкращих вуличних артистів із Кривого Рогу зможуть взяти участь у заключному фестивалі проекту «Тандем», який пройде в Кишиневі (аналогічний проект реалізується в Молдові). Окрім того, криворізька трупа, якщо така складеться, отримає запрошення на літній фестиваль вуличного театру в Любляні.
 
— Все, що буде створено в процесі роботи школи в Кривому Розі, ми покажемо на ваших вулицях, — каже Горо Осойнік. — Я вірю, що криворіжці будуть хорошою аудиторією. Двічі побувавши тут і не володіючи ні російською, ані українською, я не мав ніяких проблем. Можливість для спілкування все одно знаходилася. З іншого боку, криворізькі проспекти у порівнянні з європейськими вуличками досить просторі. І це те, до чого в процесі створення вуличного театру нам треба буде підлаштуватися. Вуличний театр — це прекрасний спосіб влаштувати свято прямо на вулицях і унікальна нагода об’єднати людей. При цьому у нас немає ніяких політичних цілей, ми не збираємося влаштовувати революцію. Студентам ми будемо говорити, що вуличний театр, який значною мірою побудований на імпровізації, — це свобода самовираження, але вона не повинна обмежувати свободу інших людей чи когось ображати. Вуличний театр — це те, що може бути цікавим і для робітника, і для високоінтелектуальної особистості, він дуже людяний і апелює головним чином до почуттів і емоцій. Буде просто ідеально, якщо наша культурна акція виросте в трупу вуличного театру в Кривому Розі, а криворізький фестиваль стане традиційним, його полюблять криворіжці та люди з інших міст і країн, які спеціально заради фестивалю приїжджатимуть у Кривий Ріг.

"Вестник Кривбасса"Марія Спаська

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация