Кривой Рог новости
Ватку з нашатирем реформа гарантує
11.03.2012 00:02 | Здоровье

Ватку з нашатирем реформа гарантує

Якою є реформа охорони здоров’я не в теорії, а на криворізькій практиці, чиновники вирішили показати, влаштувавши прес-тур для журналістів медичними закладами. Гідом був начальник управління охорони здоров’я міськвиконкому Олександр СВІТЛОВСЬКИЙ, який у салоні мікроавтобуса курсував разом із журналістами за наміченим маршрутом та тимчасом усіляко схиляв до конструктивної співпраці. Він щиро зізнався, що вирішив показати краще, аби ми лишень зрозуміли суть реформи. І якщо з точки зору реформування це було краще, то яким же має бути гірше? 

Бо побачене — це або не зовсім те, або зовсім не те, що має бути в результаті реформи, яку гальмує брак кадрів і фінансів.
 
Перша зупинка на Макулані. На закладі охорони здоров’я тут дві вивіски. Стара сповіщає, що тут міська поліклініка №1, нова — що амбулаторія загальної практики сімейної медицини №2 центру первинної медико-санітарної допомоги №6.
 
Себто, при розділенні медичної допомоги на первинну та вторинну дільнична служба (терапевти, педіатри, акушери-гінекологи) відділена від поліклініки та отримала статус амбулаторії в складі нової юридичної особи — центру первинної медико-санітарної допомоги. Тепер під одним дахом дві юридичні особи. При цьому амбулаторія є установою міської комунальної власності й фінансується з міського бюджету, а те, що залишилося від поліклініки, є закладом, який передали області, і фінансується він тепер із обласного бюджету.
 
За задумом, в амбулаторії мають працювати лікарі загальної практики, які замінюють собою педіатрів, терапевтів, акушерів-гінекологів, можуть надавати медичні послуги лора, невролога, окуліста та виконують нескладні хірургічні втручання. Вони замикають на собі 75% звернень і лише у 25% скеровують пацієнтів на вторинний рівень. З огляду на 6200 закріпленого населення, у тому числі 1500 дітей, в цій амбулаторії мало б працювати 4 лікаря загальної практики.
 
Але на сьогодні, як розповіла головний лікар ЦПСМ №6 Алла СЕМЕНІХІНА, в амбулаторії нема жодного лікаря загальної практики. Є педіатр, два терапевти, акушер-гінеколог, акушерки, розгорнуто денний стаціонар на кілька ліжок. З двох наявних терапевтів один перекваліфіковується в лікаря загальної практики і відучився лише місяць (загалом курс перепідготовки триває рік). Хоча сам пан Світловський визнає: справжніх сімейних лікарів ми отримаємо лише тоді, коли вони від самого початку здобуватимуть фах як лікарі загальної практики, а не отримають сертифікат у результаті перенавчання.
 
Тимчасом лікарка, що веде прийом, відмовляється сказати свою думку щодо реформи на камеру телевізійникам. Вона, мовляв, пенсіонерка і толком не знає, що й до чого. І на це пан Світловський зауважує, що тій жінці, яка у свої літа сидить на прийомі, треба поклонитися в ноги. Бо, мовляв, не дай Бог, приймуть закон, що заборонятиме пенсіонерам працювати, то медицині кінець. Але про це чиновник просить не писати.
 
Тим часом з’ясовується, що і лабораторна база для проведення необхідних досліджень крові та сечі, без чого годі починати лікування, в амбулаторії відсутня. «На перехідному етапі» дослідження виконуються, як і зазвичай, в поліклініці, але стоїть питання про оснащення амбулаторій власною лабораторною базою. Та мешканцям Макулану іще повезло, що і амбулаторія, і поліклініка в одній будівлі. Бо невідомо ще, наскільки затягнеться той «перехідний етап».
 
А от у хваленому кабінеті сімейної медицини на Кустанайській, де нещодавно гуртожиток реконструювали під соціальне житло, ситуація нагадує лазню з роздягальнею через дорогу. Чиновники рапортують, що такою в ідеалі має бути первинна медицина: максимально наближеною до місця проживання, а відтак доступною. Але в медкабінеті, який мав «освятити» сам Віктор Янукович, лабораторної бази теж нема. Тому без походу в 4-у лікарню все одно не обійтися. Та Олександр Світловський запевняє: труднощі тимчасові, бо замовлена медапаратура для проведення аналізів експрес-методом просто «застрягла» на митниці.
 
Для всіх амбулаторій спільне і те, що в них реально немає лікарів загальної практики. А відтак головне гасло реформаторів — 75% медичних послуг має надаватися на первинному рівні — ще довго не може бути втіленим у життя. Знову ж таки, «на перехідному етапі» можна взяти в реєстратурі талон і самостійно піти на прийом до лора, хірурга, невролога (якщо він є) чи інших вузьких спеціалістів, які поки що сидять в усічених поліклініках, без ентузіазму очікуючи на реформування закладів вторинного рівня.
 
Правда, пан Світловський запевняє, що реформування на вторинному рівні поки що зупинено, тому що ні єдиного бачення, ні відповідної нормативної бази нема. Втім, незважаючи на оптимістичні заяви, не встигають чиновники зі створенням нормативної бази і щодо первинного рівня. Про доплату за якість працівникам первинної медицини протрубили, навіть про призначені на те мільйони, що вже знаходяться на казначейських рахунках, з високих трибун розказали, а порядку виплати цих коштів досі нема. Та й чого поспішати, якщо отримувати ці доплати буде не первинна медицина як така, а лише сімейні лікарі, яких сьогодні один-два і збився з ліку. А відтак ніщо не завадить мільйони, призначені для того, аби нас лікували якісно, перерозподілити на інші цілі.
 
Єдине, на що можна розраховувати вже сьогодні, так це на те, що, за словами Світловського, на прийомі у акушера-гінеколога не повинні вимагати рукавички, а якщо вам стане погано прямо в амбулаторії, то за витрачені на допомогу вам матеріали та медикаменти грошей ніхто не зажадає. Для того начебто і городили город — щоб первинна медицина фінансувалася не за залишковим принципом, а напряму. Але про збільшення фінансування не йдеться, лише про його перерозподіл.

"Вестник Кривбасса"Марія Спаська

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация