Кривой Рог новости
Хто кому козак, або як кривого козака пошили в напівзрячого
13.04.2012 10:45 | Культура

Хто кому козак, або як кривого козака пошили в напівзрячого

Достеменно ніхто вже й не знає, коли перший козак зійшов на прадавній шлях, що проліг від Черкас на Крим. А цю, примітну серед безкрайнього степу, на шляху місцину біля злиття двох рік кожному подорожуючому аж ніяк не оминути. Та й гарна ж вона була, пропахла степовим буйнотрав’ям і свіжим подихом води! І примітна, бо, де ж зупинитися, як не біля води, як не сховатися від небезпеки нападу між двома річищами, річищами Саксагані та Інгульця, що тут, любовно зливаючись, омивають захищений суходільний кут. І то не перший в степовому краї півострівний кут, символічно названий рогом. Ось там, на північ — Мишурин Ріг, на південний схід — Таганів  Ріг. А скільки їх менш відомих!

Кожен народ має свої легенди, і ґрунтуються вони на національних духовних цінностях. Певно, й пізніша від часів заснування міста поява легенди про його засновника козака Рога надихалася тими ж мотивами.

Отже, уславлений в боях запорозький козак Ріг, перенісши каліцтво ноги, переходить на осідле життя і будує оселю поблизу злиття двох рік, започатковує нове поселення. І йдуть перекази про це з покоління в покоління. А ім’я йому в честь засновника — Кривий Ріг.

Та настали нові часи, коли Запорозька Січ була піддана  другому, цього разу, ідеологічному нашестю, а свободолюбний козак ніяким боком не підходив до колгоспного двору. І треба було щось із ним робити. А вже, коли великий вождь народів проголосив здравицю на честь старшого брата — великого російського народу-переможця, для місцевих «дослідників» настала черга пошуку старшого брата і в доленосних подіях давнього Криворіжжя. Ось тоді в криворізьку міфологію і прибув з далекого Уралу  уральський козак Рог, який  у тамтешніх боях утратив одне око. І хоч жоден запорожець, жоден питомий українець у ті часи людину з вибитим оком назвати кривим не здогадався б, така подія сталася.  У пізніші часи про подібні способи з’ясування істини говорили: «Сказав старшина «люмінь», значить — «люмінь». Отже, сказано зверху — «кривий», значить, кривий.

Уже  країна вернула собі незалежність, уже час і мову батьківську повернути собі, як належить, а нам доводять, що сліпий — це кривий! Не вірите? Завітайте на головну площу міста і переконайтеся, що скульптурний козак на ім’я Ріг все-таки на одне око сліпий.

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация