Кривой Рог новости
Як кажуть: приїхали
16.04.2012 12:59 | Власть

Як кажуть: приїхали

І знову стара проблема Саксагані. Але тепер ми вже пожинаємо плоди некомпетентних і недолугих рішень міського керівництва, що затіяло у свій час розчистку старого русла Саксагані, не провівши відповідні громадські обговорення. Вже тоді авантюрність цієї акції була очевидна, хоча жевріла надія, що вийде, принаймні, пристойне озеро у старому центрі міста. Виходить, що не вийде. Тож, благополучно добравшись до обласного бюджету, заходилися чистити. Успішно пройшли два пускові комплекси робіт загальною довжиною 1950 метрів. На черзі 3-й–5-й пускові комплекси розчистки, довжиною 1745 метрів.

Але тоді і зараз було і є питання, де взяти воду для заповнення розчищеної стариці. Свого часу я підіймав це проблемне питання на сторінках «Вестника Кривбасса» (від 12.10.2011 р. №44 (539)) Не почули… А тепер проблема очевидна — мало води в очищеній стариці, нема ні необхідного наповнення, ні стоку. Ситуація така, що проведена розчистка підвищила фільтруючу можливість дна та берегів русла, а приток частково розчищених джерел не дає необхідної кількості води для наповнення річища. І, як кажуть у народі, «приїхали». То чи не прийшов час спитати авторів проекту розчистки — інституту «Дніпроводгосп» — про що вони думали раніше, презентуючи свій недолугий проект? І чи збираються вони за нього відповідати? Це питання, мабуть, вже вчасно віднести також і до сфери міської прокуратури?
 
Як же це так виходить, що інститут гідрології не знав про наслідки, а я, рядовий інженер-металург, про це знаю? Вони повинні були знати як фахівці своєї справи, що проблема дефіциту води існує. І тепер вже не тільки річка Саксагань (бо вона пішла під землю у другий бік і потерпає, загнана в трубу), а вже і стариця через застій води реально може перетворитися з озера на болото, а мільйони народних грошей, виходить, будуть викинуті на вітер. Хто за це буде відповідати? Питання риторичне…
 
Зараз вона (міська влада) розглядає питання подачі води у виток річки Саксагань. Цитую відповідь міського управління містобудування та архітектури на запропонований мною проект спасіння річки шляхом перекидання річної води з Дзержинського водосховища, що навпроти шахти Артем-1. А тепер подумайте, шановні читачі, де старе русло, хоч воно після 5-го етапу і підійде ближче, а де Дзержинське водосховище? І як вони «перекинуть» цю воду? Хіба що повітрям. І скільки це буде знову коштувати?
 
Але зрозуміло, гроші тут не з свого карману, їх можна «перекинути»… Зараз вони судомно намагаються врятувати ситуацію, безрезультатно шукаючи воду для наповнення стариці. Цитую ту саму відписку знову: «Відповідно до інформації управління благоустрою та житлової політики виконкому міської ради, за результатами проведеного аналізу проб води зі стволу «Перемога» шахти «Гігант Глибока» встановлено, що якість води та механізм водокористування не дозволяють використовувати шахтну воду зі стволу «Перемога» у якості додаткових обсягів для подачі води у виток річки Саксагань».
 
А тепер по самій суті згаданої відписки. На початку березня цього року я звернувся до міського голови Ю. Г. ВІЛКУЛА зі своїм проектом спасіння річки Саксагань, хоча б, як мінімум, у тій її частині, що проходить по території Жовтневого та Саксаганського районів. Суть проекту полягає в комбінованому поєднанні двох різних способів: з одного боку, зробити часткову розчистку річища, починаючи з верхів’я, з КРЕСу, тих місць, де, як правило, відпочивають весною та влітку люди, наприклад, від автомосту дороги, що йде до колишнього кінотеатру «Юність», та до першого підвісного пішохідного мосту, що йде від шахти «Родина», та інших місць; одночасно з цим підняти вверх на один метр загальний рівень води втричі, що реально можливо зробити. (Детально суть проекту викладено в №44 (539) «Вестника Кривбасса» від 12.10.2011 року.) Відповідь місцевої влади показова, шокуюча й приголомшлива. Замість того, щоб розглянути мій проект на рівні керівництва міста із обов’язковим залученням експертного висновку фахівців-гідрологів обласного управління водних ресурсів (що я просив зробити), вона викинула його для відписки у місцеве управління архітектури, бо там, на їх погляд, якраз і знаходяться відповідні фахівці. Я нічого не маю до архітекторів, я їх поважаю, повірте, але чому до них, а не до сантехніків, наприклад? Вони ж усе-таки ближче до води.
 
Некомпетентність і легковажність влади обурює і розчаровує, а найбільше — сам факт зневаги. Тим більше, я ж не прошу вирішити свої власні проблеми. Я не молода вже людина, працював над цим проектом майже рік. Але Бог з нею, з владою, вона, дасть Бог, ще може зміниться після наступних виборів до Верховної Ради.
 
А ситуація навколо річки Саксагань зараз така, що її може врятувати тільки одне кардинальне рішення: пустити її в старе, природне річище до розчищеної стариці з витоком в затоплений кар’єр, а далі в ріку Інгулець, попередньо розчистивши річище, збудувавши декілька перехідних, пішохідних та автомостів та тунель під автострадою в районі вулиці Упіта. Для цього потрібні великі кошти, але вони будуть цього варті.
 
Як кажуть у народі, блажен той, хто вірує. Що поробиш, я такий.

"Вестник Кривбасса"Валерій Деркач

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация