Кривой Рог новости
Аналіз рішення ЦВК щодо утворення виборчих округів від ГМ ОПОРА
30.04.2012 11:42 | Политика

Аналіз рішення ЦВК щодо утворення виборчих округів від ГМ ОПОРА

Рішення Центральної виборчої комісії, яким було утворено 225 одномандатних виборчих округів, ухвалено у відповідності до чинного Закону України «Про вибори народних депутатів». ОПОРА відзначає, що комісія сформувала округи, дотримуючись принципу рівної кількості виборців у кожному з них, та врахувала в більшості випадків межі територіально-адміністративних одиниць. ЦВК невідкладно 28 квітня оприлюднила відповідну постанову з усіма додатками.

За результатами аналізу вищезазначеного рішення ОПОРА відзначає, що запропонований підхід до утворення окремих округів може ускладнити організацію виборів. Нетипова географія ставить під сумнів реалізацію принципу рівних можливостей для усіх кандидатів і партій. На жаль, чинне законодавство не встановлює чітких критеріїв щодо утворення округів, а розгляд законопроекту «Про територіальну організацію виборів та референдумів» пригальмовано. ОПОРА також відзначає, що громадськість не мала фактичної можливості вплинути на процес.

ВИСНОВКИ

1. Громадянська мережа ОПОРА проаналізувала рішення ЦВК №82 від 28.04.2012 р. «Про утворення одномандатних виборчих округів на постійній основі у межах Автономної Республіки Крим, областей, міст Київ та Севастополь». ОПОРА відзначає, що відповідний процес завершено у законом визначений термін. Спостерігачі також вітають прозорість комісії у питанні невідкладного оприлюднення на офіційному веб-сайті тексту постанови з усіма додатками.

2. Всі виборчі округи сформовано із дотриманням принципу рівної кількості виборців, а чисельність кожного з них не перевищує допустиму похибку в 12%. ЦВК в більшості випадків врахувала адміністративно-територіальний поділ у регіонах.

3. Разом з тим, Громадянська мережа ОПОРА висловлює занепокоєння щодо потенційних загроз, які можуть виникнути за результатами територіальної організації виборів в окремих округах, зокрема, ускладнення організації виборів та недотримання в повній мірі принципу рівних можливостей для усіх кандидатів і партій:

- Окремі новоутворені округи є значно більшими за протяжністю та площею порівняно з ТВО зразка 2002 року. Дотримання принципу рівності кількості виборців без врахування географічних чи адміністративних особливостей регіону призвели до нетипової виборчої географії окремих округів;

- Порушено логіку при формуванні округів, в яких безпідставно змінено межі, адміністративні центри та розірвано неподільні раніше населені пункти;

- Непоодинокими є випадки утворення виборчих округів із несуміжних територій або ж адміністративних одиниць, транспортне сполучення між якими пролягає через інший округ.

4. Занепокоєння викликають випадки, коли в утворенні виборчих округів із нетиповою конфігурацією прослідковуються політичні мотиви. Зокрема, формування округу співпадає з попередньою політичною активністю кандидата або ж, навпаки, непрогнозовано розбиває територію, на якій довгий час працював кандидат із високим рейтингом.

5. Громадянська мережа ОПОРА вважає, що запровадження змішаної системи виборів із мажоритарною складовою призвело до неоднозначних підходів при формуванні округів в окремих регіонах. Прямими запобіжниками цьому могли б стати:

- чіткість норм профільного закону щодо територіальної організації виборів та референдумів з широким спектром критеріїв утворення округів;

- громадські консультації в регіонах щодо визначення меж округів.

РЕКОМЕНДАЦІЇ

1. ОПОРА наголошує, що питання формування постійних виборчих округів слід регламентувати окремим спеціальним законом «Про територіальну організацію виборів та референдумів», проект якого вже кілька років перебуває на розгляді парламенту. 

2. Кількість критеріїв, які в обов’язковому порядку повинні застосовуватись щодо утворення виборчих округів необхідно збільшити до максимуму. Зокрема, врахувати принцип територіальної єдності та максимальної компактності виборчих одиниць.

3. Процес розробки меж округів повинен відбуватися з врахуванням пропозицій та за реальних механізмів участі громадськості.

УТВОРЕННЯ ОКРУГІВ ІЗ НАДМІРНОЮ ПЛОЩЕЮ ТА ПРОТЯЖІСТЮ

В окремих випадках, дотримуючись принципу рівної кількості виборців, ЦВК не зважала на географічні та адміністративні особливості регіонів. У результаті, окремі новоутворені виборчі округи є значно більшими за протяжністю та площею, ніж округи утворені в 2002 році. Це суттєво ускладнить адміністрування виборів у таких округах.

До прикладу, в Донецькій області округ №60 з центром в м. Волноваха утворений у новому форматі. До його складу увійшло п’ять сільських районів області: Володарський, Волноваський, Тельманівський, Новоазовський, Першотравневий. Таким чином, загальна площа нового округу складає 6 251км², через що виникатимуть проблеми з транспортуванням виборчої документації, прямою комунікацією між ОВК та ДВК, проведенням кампанії кандидатами. А в Кіровоградській області змінились межі аж трьох виборчих округів (№100, 101, 103). У результаті вони також стали менш компактними та більш розтягнутими географічно. Наприклад, у виборчому окрузі №100 було замінено два колишніх райони на Добровеличківський та Вільшанський. Спостерігачі вважають, що запропоновані новації не є виправданими, адже за попереднім розподілом кількість виборців також не перевищувала норми.

ПОДІЛ НАСЕЛЕНИХ ПУНТКІВ ТА НЕОБҐРУНТОВАНА ЗМІНА МЕЖ ОКРУГІВ

Спостерігачі ОПОРИ також виявили факти необґрунтованого віднесення дільниць одного населеного пункту до двох різних округів. Необґрунтованими часто є зміни меж та центрів округів.

Наприклад, у Полтавській області рішення ЦВК «розбиває» Лубенський район між двома виборчими округами, хоча за кількістю виборців він міг би повністю увійти до складу  округу №148 (м. Лубни). В Полтавській області територію міста Кременчук розподілено між двома виборчими округами № 146 (м. Кременчук) та №150 (м. Комсомольськ), хоча кількість виборців дозволяла в Кременчуку сформувати окремий округ. Натомість у Сумській області (округ №160) центр округу перенесено з м. Конотоп до м. Шостка, хоча будь-які аргументи на користь цього рішення знайти важко. На Закарпатті теж центри округів було змінено: з Берегова та Рахова до Виноградова та Тячева. В обох випадках місцеві спостерігачі ОПОРИ пов’язують вищезазначену ротацію з політичними мотивами.

Добавить коментарий
Похожие новости
DDos-атака хостингу ОПОРА
29.10.2012 14:06 | Политика
DDos-атака хостингу ОПОРА
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация