Кривой Рог новости
Рідке явище спостерігають астрофізики в космосі: зірку поглинає "чорна діра"
17.06.2011 20:45 | Технологии

Рідке явище спостерігають астрофізики в космосі: зірку поглинає "чорна діра"

Спалах зірки був зафіксований вперше космічним телескопом SWIFT, який призначений для пошуку потужних джерел гамма-променів серед мільярдів зірок. Світло від цієї зірки йшов до Землі 3,8 млрд років. Такими спалахами зазвичай супроводжуються вибухи наднових зірок у кінці терміну їх еволюції.

Однак цей небесний об'єкт, вперше помічений 28 березня цього року і отримав позначення SW1644 +57, не володіє ознаками гравітаційного колапсу наднової зірки.

За чотири години цей спалах чотири рази змінювала свою інтенсивність. Таке незвичайне поведінка привернуло увагу дослідників.

Ці заключні моменти в житті зірки супроводжувалися потужним сплеском гамма-випромінювання, який до цих пір спостерігається земними обсерваторіями через два з половиною місяці після появи.

Астрофізик доктор Ендрю Леван з Університету Уоріка в Британії та його колеги припустили, що вони спостерігають абсолютно новий тип космічної драми - загибель зірки, що проходить повз чорної діри.

Більшість спостережуваних галактик мають в своєму центрі масивні чорні дірки. У тих випадках, коли вони оточені газовою хмарою, ця матерія, падаючи в чорні діри під впливом їх гравітації, випромінює в світловому та інших діапазонах. Проте в центрах більшості галактик газ відсутній і тому вони невидимі для земного спостерігача.

Присутні в них чорні діри стають видимими тільки в разі проходження поруч з ними зірок чи інших об'єктів. У цих випадках зірка втрачає свою сферичну форму, подовжується, а потім перетворюється на дископодібні хмара навколо чорної діри.

Зірковий матеріал, який при цьому з величезною швидкістю спрямовується до чорної діри, починає випускати потужне гама-випромінювання, яке зазвичай спостерігається на Землі протягом місяця або довше.

Такі епізоди, які у астрономів отримали назву мініквазаров, виключно рідкісні: вони відбуваються не частіше, ніж кожні 100 мільйонів років в одній галактиці.

Для спостереження за об'єктом SW1644 +57 вчені використовували найпотужніші земні та космічні телескопи - "Хаббл", SWFT, гамма-обсерваторію "Чандра", а також телескопи в обсерваторії Кека на Гавайських островах.

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация