Кривой Рог новости
Цими вихідними Кривий Ріг відзначить свій день народження
24.05.2012 22:11 | Общество

Цими вихідними Кривий Ріг відзначить свій день народження

26-го травня Кривий Ріг традиційно широко відзначить свій черговий, 237 день народження. І хоча представники КПУ у міській раді й намагалися «напоумити» міського голову до ощадливості (мовляв, щороку влаштовувати свято на стадіоні — надто дороге задоволення), на подібних видовищах керівництво місто утискатися не збирається. Як і відмовлятися від практики залучення на репетиції масових заходів учнів у той час, коли вони мали б самовіддано гризти граніт науки. Що ж до цьогорічної програми святкування, то вона мало чим відрізнятиметься від того, що криворіжці бачили у попередні роки.

Від чого рахують вік міста?

Сьогодні навіть школярі молодших класів чітко знають, скільки років рідному місту. Але ще якихось чотири десятиліття тому ніхто не міг назвати точного віку Кривого Рогу. Місто пливло собі на хвилях історії, а історики й краєзнавці сперечалися між собою, що вважати точкою відліку.

На початку 1970-х років у місті розгорнулася жвава дискусія на цю тему. Відомий історик-краєзнавець Павло Варгатюк вказував на 300-річний вік міста. Як аргумент наводив факт відкриття в 1761 році Свято-Миколаївської церкви. А, приміром, гіди шкільного музею СШ 26 на своїх екскурсіях впевнено говорили про те, що Кривому Рогу не менше 310 років.

Фінальну крапку в тривалій суперечці поставив директор Криворізького історико-краєзнавчого музею Яків Григорович Ракітін. Скрупульозно дослідивши столичний архів, вивчивши матеріали Дніпропетровського, Херсонського обласних історичних музеїв, він знайшов важливий документ, який і було покладено в основу нашого спільного літочислення. Це було підписане Петром Калнишевським розпорядження про призначення на поштову станцію Кривий Ріг писаря Федота Кудлика. Дата призначення — 27 квітня 1775 по старому стилю — і стала днем народження міста.

Тринадцятого липня 1971 заввідділом Інституту історії міст і сіл АН УРСР А. Слабеєв підписав висновок про те, що цю дату з повною підставою можна вважати датою заснування Кривого Рогу. Здавалося б, усі крапки були розставлені, але, менше з тим, суперечки про вік нашого міста не вщухають донині. Висуваються різні аргументи на користь того, що Кривий Ріг має довшу історію. Але поки що жодна з версій не знайшла документального підтвердження, тож нікому не вдалося відстояти яку-небудь іншу дату.

Тож, уперше день міста відсвяткували у травні 1975 року. Оскільки потрібно було відзначити не просто день народження, а великий 200-річний ювілей, підготовка розгорнулася масштабна. Напередодні великих урочистостей були заасфальтовані десятки кілометрів криворізьких доріг, реконструйовано сотні будівель. За короткий термін на пустирі виріс новий сучасний мікрорайон «Ювілейний», головна магістраль якого отримала відповідну назву — імені 200-річчя Кривого Рогу. На історичному місці біля злиття річок Саксагані та Інгульця в честь заснування міста урочисто встановили пам'ятний знак.

Чим запам’ятається День міста

До 237-го дня народження Кривого Рогу місцева влада ніяких грандіозних будівництв не затівала. Не вважати ж такими капітальні роботи з реконструкції автошляхів на кількох ділянках міста. Утім, уперше свій день народження Кривий Ріг відзначатиме із найбільшим у Європі квітковим годинником. До речі, на реконструкцію цього об'єкту благоустрою (малої архітектурної форми — павільйону «Квітковий годинник») цього року з цільового фонду міського бюджету планують витратити 1 млн. 872 тисяч грн.! Чим не привід для гордощів?

Що ж до традиційного найбільшого святкового дійства, то воно почнеться о 18.30 на стадіоні «Металург», куди потрапити можна буде лише за запрошеннями (роздаються безкоштовно на підприємствах і в установах). Але незадовго до цього, о 15.00, площа перед стадіоном «Металург» (з боку проспекту Металургів) стане місцем загальноміської виставки образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, на яку вхід буде вільним для усіх.

 

Усі, хто не потрапить на стадіон, зможуть побачити святкування 237-го дня народження Кривого Рогу по ТРК «Рудана» (початок трансляції о 21.00). До речі, виступів іменитих зірок на стадіоні не очікується — керівництво міста вирішило обійтися силами місцевих колективів. За поки що непідтвердженою інформацією, з найбільш відомих колективів виступлять фіналісти конкурсу «Нова Хвиля — 2008» група «Заклепки».

Цього ж дня вперше відбудеться міський фестиваль духових оркестрів «Срібні сурми» (площа біля Держцирку, початок о 14.00). Звідси розпочне ходу парад духових оркестрів. Біля пам’ятника Кривому Рогу з 15.00 музику різних епох даруватимуть землякам криворізькі духові оркестри та гості фестивалю. Завершить свято урочиста пісня міста-іменинника. Гімн Кривого Рогу виконає зведений оркестр віртуозів духового мистецтва.

Наступного дня, в неділю, самодіяльні артисти і народні умільці вражатимуть своєю творчістю криворіжців у всіх районах міста. Основні торжества відбудуться: о 10:00 — біля ЦДЮТ «Дружба» (Довгинцівський район), об 11:00 — біля театру імені Тараса Шевченка (Центрально-Міський район), о 12:00 — ПК «Першотравневий» (Тернівський район), о 14:00 — сквер імені Артема (Саксаганський), о 15:00 — ПК ІнГЗК (Інгулець), о 15:00 — парк імені Б. Хмельницького (Дзержинський район), о 18:00 — біля ПК ПівденьГЗК (Інгулецький район).

Також цей день обіцяє запам’ятатися Парадом Наречених. План цього заходу, який у кривому Розі проводиться уперше, такий: 9:00–15:00 — підготовка учасниць до участі у заході (театр Шевченка); 15:00–18:00 — хода по місту (15:00–16:00 — човнова станція, 16:00–16:15 — хода по пр. Карла Маркса, 16:30–18:00 — від міськвиконкому хода до дзвіниці пр. Дзержинського). 18:00 — заключна хода по проспекту Карла Маркса і початок офіційної частини; 18:00–19:30 — урочиста частина, дефіле учасниць, шоу-програма, нагородження переможців. 20:00 — вечірка, присвячена Параду Наречених.

Юрій МІСТЮК. "Вестник Кривбасса".

Источник: http://krivbass.in.ua
Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация