Кривой Рог новости
Можлива загроза нового газового конфлікту, тепер уже з Польщею
20.06.2011 13:21 | Бизнес

Можлива загроза нового газового конфлікту, тепер уже з Польщею

Спільна розробка України та Польщи найбільшого вітчизняного газоконденсатного родовища (розвідані запаси складають 15 млрд. кубометрів газу) відноситься до проектів, розвиток яких визначає градус міждержавних відносин.

Власне, значення для Польщі цього проекту ілюструє заходи, які прийняла Варшава після того, як судові і виконавчі органи української влади відтіснили її від участі в розробці «Сахалінки». Польща у відповідь заморозила стратегічну мрію Україні останнього десятиліття - добудову нафтопроводу «Одеса-Броди» до польського Плоцька. Дії наших західних сусідів обумовлені не тільки прагненням відстояти свої інтереси і зберегти інвестиції, а й тим, що постачання українського газу критично важливі для прикордонних районів Польщі. Частина цих районів, зокрема, території навколо міста Грубешова, були газифіковані в 2004 році, і постачання газу туди можлива лише з території України. Тому можна не сумніватися, що в разі несприятливого для себе результату поляки підуть до кінця, і наступним їхнім кроком може стати міжнародний позов, який потягне за собою черговий газовий скандал.

Історія українсько-польського співробітництва в розвідці і розробці Сахалінського родовища йде в 1999 рік, коли в результаті міжурядових переговорів для видобутку українського газу і його продажу в Польщі було створено СП «Девон», засновниками якого стали НАК «Нафтогаз Україна», PGNiG (Польський нафтогазовий державний концерн) і дочірнє підприємство ТОВ «С-З-Ю Лтава». Склад акціонерів періодично змінювався. За даними на 2010 рік, «Нафтогазу України» належить 12,1267%, «Девон», PGNiG - 36,38%. Решта акцій були розподілені між приватними інвесторами.

З 2000 року «Девон» розпочав активну розробку Сахалінського родовища за угодою з держкомпанією «Полтаванафтогазгеологія» - дочірнім підприємством НАК «Надра України». Сума інвестицій за чотири роки (розвідка і буріння свердловин, переробка видобутого газу) склала близько 400 млн.грн.

Проте вже в 2004 році успішно запрацює родовище було відібране у поляків зусиллями тодішнього глави Держкомітету природних ресурсів і депутата від СДПУ (о), а нині міністра екології та екс-депутата Партії регіонів Миколи Злочевського. У грудні 2004 року партнер СП «Девон» - «Полтаванафтогазгеологія» - був позбавлений ліцензії. У проведеному після цього конкурсі за право володіння ліцензією перемогу здобула структура з претензійною назвою «Укрнафтобуріння», ніколи, втім, раніше бурінням не займалася і створена за три дні до проведення «конкурсу». Успіх нікому досі невідомої фірми в боротьбі за найбільше родовище країни злі язики пояснили тим, що головними «нефтебурільщікамі», що володіли тоді цією компанією, були Микола Злочевський та голова АП Кучми Віктор Медведчук. У 2005 році Держкомітет природних ресурсів був ліквідований, а ліцензія була повернена «Полтаванафтогазгеології».

Через чотири роки, в 2009-му, робота україно-польського СП була знову зупинена - цього разу тодішнім прем'єр-міністром. Термін черговий ліцензії закінчився, після чого керівництво НАК «Надра України» (власника ліцензії, що мав право на її отримання позаконкурсний) і керівництво НАК «Нафтогаз» (намір передати ліцензію якому Кабмін задекларував офіційно) отримали від прем'єра вказівку заявок на участь у конкурсі не подавати . У той же час, за директивою Тимошенко «Надра України» продали знову сплив «Укрнафтобурінню» документацію на розробку Сахалінського родовища. Документація включала в себе всю геологічну інформацію, зібрану з моменту відкриття родовища в 1981 році до останніх місяців роботи україно-польського СП. При цьому документи, ринкова вартість яких обчислюється десятками мільйонів, були продані за 1,9 мільйона. За однією з версій, ідеологом цих дивних розпоряджень Тимошенко був один з нинішніх депутатів Партії регіонів, нібито претендував на частку в «Укрнафтобурінні» і до цих пір має кілька свердловин у Полтавській області.

Як і 4 роки тому, Укрнафтобуріння прогнозовано виграло конкурс, і отримало 25-річну ліцензію, від якої відмовилися основні претенденти.

За даними обізнаних джерел, сьогоднішній склад відрізняється від початкового. Так, «Комерсант» вказує на групу «Приват» і двох підприємців. За інформацією ZN.UA, не обійшлося і без представників нинішньої влади. Інші джерела також підтверджують, що в руках Коломойського і Со зосереджено від 50% до 100% акцій «Укрнафтобуріння».

Питання Сахалінського родовища піднімався польською стороною на президентському рівні. Відновлення роботи «Девону» обговорювалося президентами Комаровським і Януковичем під час зустрічей у березні та квітні 2011 року. Як писала «Українська правда», міністр Юрій Бойко тоді не зміг дати польському прем'єрові Дональду Туску виразної відповіді на питання, коли Україна відновить співпрацю з Польщею у газовій сфері. У травні новий посол республіки в Україну Генрік Литвин заявив, що збирається зустрітися з Віктором Януковичем та Миколою Злочевським, щоб обговорити шляхи вирішення суперечки навколо ліцензії «Девону».


Завзятість Варшави у відстоюванні своїх прав принесло свої плоди. За позовом «Девону» в травні 2011 року Окружний адміністративний суд Києва анулював ліцензію «Укрнафтобуріння» на розробку Сахалінського родовища.

Як повідомив «Коммерсанту» високопоставлене джерело в Міненерго, якщо апеляційний суд підтвердить рішення про скасування ліцензії, вона вже до кінця року може бути виставлена ​​на повторний конкурс.

Від того, наскільки чесним і прозорим буде цей конкурс, залежить, чи вийдуть україно-польські відносини на новий рівень міждержавного партнерства або відкотяться на десятиліття назад. Відновлення або завершення діяльності україно-польського СП також стане сигналом для Єврокомісії - чи готова влада захищати інтереси закордонного бізнесу від свавілля високопосадовців, або Україна як і раніше залишається кладовищем європейських інвестицій.

Для довідки. Сахалінське нафтогазоконденсатне родовище в Краснокутському районі Харківської обл. - Найбільше в Україні. Воно було відкрите в 1981-м, запаси газу складають 15 млрд. кубометрів, газоконденсату - 1,7 млн. тонн, нафти - 1,7 млн ​​тонн. Для порівняння: річний обсяг видобутку газу в Україну - 20 млрд. кубометрів, нафти - 4 млн. тонн

Добавить коментарий
Похожие новости
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация