Кривой Рог новости
Коралові рифи на межі зникнення
21.06.2011 17:07 | Экология

Коралові рифи на межі зникнення

Загибель коралових рифів, зниження біорізноманіття в результаті вторгнення інвазивних видів, поширення «мертвих зон», цвітіння токсичних водоростей, зубожіння рибних запасів - все це знаходиться на підйомі, говориться в новій доповіді, спонсором якого виступила Міжнародна програма моніторингу океанів. За результатами доповіді можна зробити висновок, що морське життя гине швидше, ніж передбачав найпесимістичніший прогноз пару років тому.

Ці симптоми можна вважати передвісниками більш широкої дезінтеграції мережі біологічних і хімічних взаємодій, яку ряд вчених називає біосферою. Всі п'ять попередніх випадків масового вимирання в земній історії передували схожими процесами, що відбувалися в океані. «Ми говоримо про наслідки, які матимуть місце протягом життя одного покоління», - підкреслює оксфордський професор Алекс Роджерс, співавтор доповіді.

Все рушійні сили цих процесів є результатом людської діяльності: це глобальне потепління, окислення океану і його гіпоксія. До цих пір ці фактори, як правило, вивчалися окремо один від одного. Тільки тепер вчені починають розуміти їх взаємозв'язок. «Ми недооцінювали ризик і не розуміли, що деградація морського життя більше суми впливу окремих причин», - каже пан Роджерс.

Ланцюгова реакція почалася з викиду величезної кількості вуглецю в кліматичну систему планети. Океан в цій системі грає роль величезної губки, що поглинає більше чверті вуглекислого газу, що виділяється в результаті людської діяльності. Коли губка переповнюється, ретельно збалансовані екосистеми починають руйнуватися, а від цих останніх залежить благополуччя морського життя і в кінцевому підсумку - всього життя на землі. «Швидкість, з якою поглинається вуглець, вже набагато перевищив показники останнього значного вимирання морських видів, що трапився 55 млн років тому», - йдеться в доповіді. Тоді зникло близько половини глибоководних істот. Це подія, відома як позднепалеоценовий термальний максимум, може виявитися не більше ніж репетицією того, що нас чекає в майбутньому.

Свою частку в загальну картину вносить забруднення - скид азотистих добрив, хвороботворних мікроорганізмів і гормональних препаратів. Через це зокрема гинуть корали, які відіграють важливу роль у багатьох морських екосистемах, а від цих останніх залежить життя сотень мільйонів людей.

Деякі види великої риби і акул виловлені вже на 90%, що призвело до руйнування харчового ланцюга по всьому океані і незбалансованого росту водоростей, медуз та іншої «опортуністичної» флори і фауни.

«Ми - останнє покоління, у якого є час зайнятися вирішенням цих проблем», - попереджає співавтор доповіді Деніел Лаффолі, глава Всесвітньої комісії з охоронюваних територій Міжнародного союзу охорони природи.

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация