Кривой Рог новости
Сьогодні українці відзначають День Конституції
28.06.2011 11:53 | Политика

Сьогодні українці відзначають День Конституції

Після дебатів між прихильниками сильної виконавчої влади і народними депутатами, що відстоювали широкі повноваження парламенту Конституція України була прийнята 28 червня 1996 року. 

Протистояння між сторонами досягло апогею 26 червня, коли президент України (1994-2005) Леонід Кучма підписав указ про проведення у вересні 1996 року референдуму, який і повинен був затвердити Конституцію.

Компромісу вдалося досягти в ніч на 28 червня. Досягнутий баланс сил експерти характеризували як президентсько-парламентську республіку.

Отже сьогодні 28 червня, Україна відзначає 15-річчя з дня ухвалення Основного закону.

Разом з тим незабаром Конституція стала об'єктом критики у зв'язку з нібито внутрішніми суперечностями і неузгодженостями, викликаними поспішністю її прийняття. Противники внесення поправок звинувачували своїх опонентів в спробах підсилити органи виконавчої влади в збиток повноваженням парламенту.

Перша спроба внести зміни до Конституції була зроблена в 2000 році. На референдумі громадяни України висловилися за створення двопалатного парламенту, скорочення числа депутатів до 300 і ліквідації депутатської недоторканності, проте результати волевиявлення не були імплементовані.

У 2002 році Л. Кучма виступив з пропозицією політичної реформи, що перетворює Україну на парламентсько-президентську республіку. Проти цієї ініціативи виступила опозиція ("Наша України", БЮТ), яким до 2004 року вдавалося блокувати голосування по ухваленню змін. Однак закон "про політичну реформу", який передбачав зміни до Основного закону, був прийнятий парламентом 8 грудня 2004 року перед повторним голосуванням на виборах президента України.

Закон передбачав перехід від президентсько-парламентської до парламентсько-президентської форми управління, формування уряду коаліцією депутатських фракцій, продовження терміну повноважень Верховної Ради до 5 років. Згідно з прикінцевими та перехідними положеннями, він повинен був набути чинності 1 вересня 2005 року в разі, якби на той час були прийняті зміни до Конституції, що стосуються реформування системи місцевого самоврядування. Проте зазначений закон так і не був прийнятий, у зв'язку з чим частина поправок набрала чинності з 1 січня 2006 року, а їх основна частина - з дня відкриття першого засідання Верховної Ради V скликання 25 травня 2006 року.

Однак після обрання президентом України Віктора Януковича Конституційний суд 30 вересня 2010 суд прийняв рішення про скасування політреформи 2004 року, аргументувавши своє рішення тим, що поправки до Основного закону у 2004 році були прийняті з порушенням процедури. Таким чином, Україна повернулася до президентсько-парламентської форми правління з широкими повноваженнями президента.

У той же час, скасування політреформи 2004 року також була проведена з порушенням встановленої Конституцією процедури, оскільки вносити зміни до Основного закону може тільки Верховна Рада. У зв'язку з цим Європейські структури, зокрема, Європейська комісія за демократію через право (Венеціанська комісія) поставила питання про недостатньої легітимності нині чинної Конституції України.

У лютому 2011 року В. Янукович створив науково-експертну групу з підготовки Конституційної Асамблеї, яку очолив перший Президент України Леонід Кравчук - вона повинна розробити пропозиції щодо внесення змін до Основного закону. За словами Л. Кравчука, Конституційна Асамблея, до якої повинні увійти фахівці з конституційного права, представники громадських організацій, може бути створена не раніше кінця 2011 року.

Міністр юстиції Олександр Лавринович вважає, що в діючу Конституцію слід внести лише окремі зміни, що стосуються, зокрема, функціонування системи судоустрою і місцевого самоврядування. У той же час, основа Конституції має залишитися без змін.

Добавить коментарий
Похожие новости
DDos-атака хостингу ОПОРА
29.10.2012 14:06 | Политика
DDos-атака хостингу ОПОРА
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация