Кривой Рог новости
У Криворізькому краєзнавчему музеї відкрилась виставка присвячена Петру Калнишевському
11.07.2011 09:42 | Культура

У Криворізькому краєзнавчему музеї відкрилась виставка присвячена Петру Калнишевському

У музеї відкрилася виставка, присвячена 320-річчю з дня народження нашого "батька". Це Петро Калнишевський - останній кошовий отаман Запорізької Січі. Міський історико-краєзнавчий музей запрошує криворіжців всерйоз познайомитися з реальним хрещеним батьком свого міста.

Хоча легендарним засновником Кривого Рогу вважається козак Ріг, історія знає цілком реальну і конкретну особистість - Петра Калнишевського. До 320-го дня народження хресного батька Кривбасу краєзнавці міста організували цікаву і незвичайну виставку.

Найціннішим експонатом на ній є копія указу отамана про заснування поштової станції Кривий Ріг. "На Саксагані в Кривому Розі залишити 5 козаків і 10 коней" - йдеться в документі, після чого йде перерахування з яких саме куренів треба вибрати козаків.

На папері стоїть дата 27 квітня 1775 - вона-то і вважається офіційним днем ​​народження Кривого Рогу. Правда, із знижкою на календар старого стилю, це нинішнє 8 травня.

На виставці представлені різні архівні матеріали, що розповідають як самому отамане Запорізької Січі, так і його благодійної діяльності. Наприклад, Калнишевський дбав про належному улаштуванні церков в Кривому Розі. Є в експозиції рідкісний зразок улюбленої козаками ікони Покрови Божої Матері, де з козаками зображені також Петро Калнишевським і його писар.

Цікавим художнім доповненням до документальних матеріалів є експозиція робіт криворізького скульптора В'ячеслава Горностаєва. Майстер дерев'яної мініатюри з великою історичною достовірністю і художньою чуттям вирізав у фігурках історію Кривого Рогу від козацьких часів до Великої Вітчизняної війни.

Виставка продовжить свою роботу в стінах Криворізького історико-краєзнавчого музею до 31 серпня.

Нагадаємо, що указ про заснування Кривого Рогу був одним з останніх, виданих отаманом. На початку червня 1775 року російське військо за наказом Катерини 2-й зруйнувало Запорізьку Січ. 85-річний Калнишевський був заарештований і відправлений до Соловецького монастиря, де провів близько 26 років у холодній камері розміром 1 на 2 м. Його випускали з неї на свіже повітря 3 рази на рік: на Різдво, Великдень і Преображення.

Тим не менш, "козацький батько" виявився по-справжньому міцний. У віці 110 років його помилував імператор Олександр. Але будучи практично сліпим, Петро Калнишевський не захотів повертатися на Україну і залишився в монастирі, де і помер через 2 роки в 1803 році.

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация