Кривой Рог новости
США загрожує перший в її історії дефолт
16.07.2011 21:12 | Экономика

США загрожує перший в її історії дефолт

У протистоянні Білого дому та Конгресу щодо збільшення обсягів зовнішнього боргу в бій пущена важка артилерія. У вівторок президент Барак Обама заявив, що небажання конгресменів збільшити і без того гігантський зовнішній борг може обернутися невиплатою пенсій і різних допомог у серпні.

Про можливе "пенсійне дефолт" Обама заявив в інтерв'ю телеканалу CBS News, записаному перед черговою зустріччю з лідерами Конгресу з питання збільшення держборгу. "Я не можу гарантувати, що чеки будуть відправлені 3 серпня, якщо ми не вирішимо цю проблему. Тому що в скарбниці може просто не виявитися на це грошей", - пояснив президент США, додавши, що йдеться про приблизно 70 млн американців, що одержують звичайні і військові пенсії, а також допомоги по інвалідності.

Протягом декількох тижнів Білий дім безуспішно намагається домогтися від законодавців чергового підняття планки федеральних запозичень. Обама і Конгрес не можуть домовитися про те, як буде скорочуватися дефіцит бюджету, що становить в даний час $ 1,5 трильйона. У Білому домі вважають неможливим скорочення дефіциту без скасування низки податкових пільг. Для республіканців цей захід є неприйнятною. Демократи вважають, що скасування пільг укупі зі скороченням витрат дозволить скоротити дефіцит бюджету на 4 трлн у найближчі 10 років. Республіканці наполягають на більш скромній цифрі в $ 2 трілліона.В Демократичної, в свою чергу, заявляють про те, що не будуть підтримувати урізання соціальних програм без збільшення податків.

Небажання сторін піти на поступки змушує деяких учасників переговорів шукати обхідні шляхи подолання кризи, яка в теорії може призвести США до першого дефолту в історії країни. Лідер республіканської меншості в Сенаті Мітч Макконнел у вівторок запропонував Обамі одноосібно збільшити межу запозичень на $ 2,4 трлн до кінця президентського терміну в 2012 році. Конгрес зможе заблокувати це рішення, тільки зібравши дві третини голосів. Подібні дії, однак, можуть обернутися неприємними політичними наслідками для президента США, ускладнивши його обрання на другий термін.

Політичне протистояння в Конгресі ризикує обернутися для США серйозним економічними наслідками. Як заявив у вівторок міністр фінансів Тімоті Гайтнер, подальше затягування переговорів може змусити інвесторів засумніватися в цінності американських паперів. Рейтингове агентство Moody's вже повідомило, що попередить влади США про можливе зниження рейтингів, якщо угода про збільшення розмірів зовнішнього боргу не буде досягнуто до середини липня.

Екс-міністр фінансів США Лоренс Саммерс заявив, що можливий технічний дефолт США обернеться проблемами, які будуть набагато серйозніші, ніж криза 2008 року. "Це буде банкрутство Lehman на стероїдах", - сказав він вчора в інтерв'ю телеканалу PBS. У вересні 2008 р. після банкрутства американського інвестбанку Lehman Brothers Holdings Inc. звалилися ринки по всьому світу, і фінансова криза перейшла в стадію максимального загострення.

"У фондах грошового ринку долару прийде кінець, американці рвонуть за готівкою, щоб сховати їх під матраци, великі корпорації не зможуть залучати позикові кошти, ринок акцій обрушиться і, цілком імовірно, базові платіжні механізми, які підтримують економіку, будуть зруйновані", - вважає економіст.

Добавить коментарий
Войти через:
Логин
Пароль
Забыли пароль? | Регистрация